Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manifestacja za jednością Ukrainy w Symferopolu

0
Podziel się:

Mieszkańcy przeszli przed ukraińską jednostkę wojskową, wznosząc hasła przeciwko rosyjskiej interwencji.

Manifestacja za jednością Ukrainy w Symferopolu
(PAP/EPA)

Kilkaset osób przeszło ulicami Symferopola do tamtejszej ukraińskiej jednostki wojskowej, wznosząc hasła za jedność Ukrainy i przeciwko rosyjskiej interwencji. Wśród uczestników akcji byli Ukraińcy, Rosjanie i Tatarzy.

Powiewając flagami Ukrainy tłum skandował _ Wojnie nie! _, _ Putin precz! _ i _ Chwała Ukrainie! _. _ Zjednoczyliśmy się pod flagą Ukrainy sami - powiedział Hiennadij. - Niektórzy usłyszeli o tej akcji w internecie, inni od znajomych. Są tu wszyscy - i Rosjanie, i Ukraińcy, i Tatarzy _.

Po dotarciu do ukraińskiej jednostki uczestnicy akcji wznosili okrzyki: _ Zuchy! _ i _ Jesteście naszymi bohaterami! _. Kilka razy odśpiewano hymn Ukrainy. Grupa mniejszości tatarskiej pod swoją flagą (błękitny sztandar z tatarskim herbem tamga w lewym górnym roku) skandowała _ Krymscy Tatarzy są z wami! _.

_ Chcemy, żeby był pokój, żeby nasze dzieci spokojnie chodziły po ulicach. Po co ci Rosjanie mącą ludziom w głowach? Będziemy tu żyć spokojnie i w przyjaźni jak żyliśmy dotąd _ - powiedziała Tatarka o imieniu Edinia.

Część żołnierzy wyszła z siedziby jednostki na zewnątrz, by z uśmiechem popatrzeć na zebrany tłum, porozmawiać z manifestantami przez ogrodzenie, a także odebrać przeniesione im kwiaty i produkty żywnościowe.

_ - Przywiozłem wałówkę z banderowskiego Kijowa _ - mówił z ironią młody chłopak, który przez ogrodzenie wstawił na teren jednostki zagęszczane mleko, herbatę, konserwy rybne i nutellę.

_ - Chcemy wesprzeć ukraińską armię, bo jesteśmy za jednością Ukrainy. Chcemy, żeby żołnierze poczuli, że jesteśmy z nimi. Odkąd Krym jest okupowany przez rosyjskie wojska, zrozumieliśmy, że nasi żołnierze żyją jak w oblężeniu. Jesteśmy dumni, że się nie poddają i bronią interesów Ukrainy _ - mówi Aleksandr, który urodził się w Rosji, ale jako mały chłopiec wraz z rodziną przeniósł się na Krym i uważa się za obywatela Ukrainy.

Ponieważ sobota to nadal powszechnie świętowany na Ukrainie Dzień Kobiet, nie zabrakło i tego wątku na manifestacji. _ Pomyślałyśmy, że kobietom zablokowanych żołnierzy ukraińskich też trzeba zrobić święto. Przyniosłyśmy kwiaty dla żon żołnierzy - powiedziała przedstawicielka grupy kobiet w pasiastych, biało-niebieskich bluzkach, Marina. - Jedziemy z Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim (wschód Ukrainy). Po drodze odwiedzamy blokowane jednostki ukraińskie _.

Delegacja z krzywego Rogu była już w Belbeku, a z Symferopola pojedzie dalej do Perewalnego. Jak podkreśla Marina, krewni i dzieci uczestniczek delegacji krzyworoskiej służą w marynarce wojennej na Krymie. _ Tu służy na przykład kolega z klasy mojego syna _ - powiedziała. Pytana, czy czuje się Ukrainką, odpowiada: _ To mało powiedziane, że Ukrainką. Moi przodkowie są z Siczy Zaporoskiej. Mam ten zew we krwi! _.

Ppłk Andrij Andrij z symferopolskiej jednostki zadeklarował: _ To poparcie jest dla nas bardzo ważne. Byłem akurat na zmianie, która odpoczywa, ale usłyszałem te krzyki i od razu wstałem, nawet nie zdążyłem do końca założyć munduru i wyszedłem. Bo to bardzo przyjemne i dla nas bardzo ważne _.

Sytuację w jednostce ocenił jako dość trudną. _ Już tydzień jesteśmy tu zablokowani. Najpierw byli żołnierze z Federacji Rosyjskiej. Wielu z nich znamy, bo np. ja służę na Krymie 16 lat i z wieloma z nich uczestniczyłem w paradach czy wspólnych manewrach. To przykre, że ludzie, z którymi się kiedyś obejmowaliśmy i siedzieli przy jednym stole, teraz są po innej stronie _ - mówi.

Jak podkreśla, teraz żołnierze rosyjscy odeszli i zjawili się _ radykalnie prorosyjsko nastawieni osobnicy _, którzy według niego są bardziej niebezpieczni niż rosyjskie wojska. _ Moim zdaniem oni w każdej chwili mogą założyć rosyjskie mundury _ - mówi.

Sam określa się jako etniczny Rosjanin i przez cały życie mówił po rosyjsku. _ Mama jest Ukrainką, dziadek Rosjaninem, babcia Żydówką - jak w całym ZSRR. Ale jestem dumny z tego, że na Ukrainie jestem oficerem piechoty morskiej ukraińskiej armii i jak wszyscy będę wypełniać swój obowiązek do końca _ - zapewnia.

Nieco wcześniej w innym miejscu miasta, przed siedzibą krymskiej Rady Ministrów, zebrało się kilkudziesięciu _ drużynników _, czyli przedstawicieli krymskiej _ samoobrony _. Na placu zbierano datki dla _ drużynników _ oraz na rzecz obwodów południowo-wschodnich. Kobieta stojąca przy pojemniku na datki wyrażała rozczarowanie, że tak mało osób przyszło, żeby poprzeć _ wielką Rosję _.

_ Drużynników _ można jednak spotkać wszędzie w Symferopolu. Chodzą po ulicach lub stoją po kilku, niekiedy wykrzykując _ Berkut! _ i _ Rosja! _.

Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1388563200&de=1420043400&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURUSD&colors%5B0%5D=%231f5bac&fg=1&w=640&h=250&cm=0&lp=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)