Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manifestacja opozycji antyputinowskiej w Moskwie

0
Podziel się:

W manifestacji wzięli udział przedstawiciele praktycznie wszystkich opozycyjnych sił politycznych.

Manifestacja opozycji antyputinowskiej w Moskwie
(gudmd.haralds/CC/Flickr)
bEUfgczV

Około 15-20 tysięcy osób demonstrowało dziś w Moskwie, żądając uwolnienia więźniów politycznych w Rosji, odejścia prezydenta Władimira Putina z Kremla oraz rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

W manifestacji wzięli udział przedstawiciele praktycznie wszystkich opozycyjnych sił politycznych - od radykalnej lewicy, przez liberałów i konserwatystów, po skrajną prawicę. Policja oszacowała liczbę manifestujących na niespełna 15 tys. osób, a niezależni obserwatorzy na ponad 20 tys.

Uczestnicy akcji zebrali się na placu Aleksandra Puszkina, skąd śródmiejskimi bulwarami w kilku kolumnach przeszli na prospekt Andrieja Sacharowa, gdzie odbył się antyputinowski wiec.

bEUfgczX

Idąc demonstranci skandowali m.in.: _ Rosja bez Putina! _, _ Rosja będzie wolna! _ i _ Nie zapomnimy, nie wybaczymy! _. Domagali się uwolnienia więźniów politycznych, w tym trzech artystek z punkrockowej grupy Pussy Riot, skazanych na dwa lata łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

Wśród przemawiających na wiecu byli: koordynator Frontu Lewicy Siergiej Udalcow, przywódca liberalnej Solidarności Borys Niemcow, adwokat i bloger walczący z korupcją Aleksiej Nawalny, szef Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garri Kasparow oraz lider skrajnie prawicowego ruchu Rosjanie Aleksandr Biełow-Potkin.

Dzisiejsza manifestacja, nazwana - podobnie jak poprzednie takie wspólne wystąpienia opozycji - Marszem Milionów, była pierwszą akcją przeciwników Putina po wakacyjnej przerwie. Odbyła się za zgodą władz stolicy Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin poluje na czarownice? Zabrali mandat... Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, pozbawiła mandatu poselskiego parlamentarzystę opozycyjnej partii Sprawiedliwa Rosja Giennadija Gudkowa.
Putin upomina przywódców arabskich Zwrócił uwagę, że _ doszło do zabójstwa dyplomatów, których chronią konwencje międzynarodowe, których życia i zdrowia broni prawo międzynarodowe _.
To pierwszy zakładnik nowej polityki Putina Moskwa wykorzystuje Gazprom do załatwiania swoich politycznych interesów. Tak szantażują Mołdawię.
bEUfgcAy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)