Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małżeństwa homoseksualne możliwe od dziś w Anglii i Walii

Ustawa Same Sex Couples Act weszła w życie w lipcu 2013 roku, ale dopiero od dziś możliwe jest zawieranie małżeństw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fesek/CC/Flickr)

Od dziś w Anglii i Walii możliwe są małżeństwa homoseksualne. Szkocja dopuściła je wcześniej, a Irlandia Północna nie ma takich planów. Sprawa ta dzieli państwowy kościół anglikański, opinię publiczną i rządzącą partię konserwatywną.

Wprawdzie odpowiednia ustawa - Same Sex Couples Act - weszła w życie w lipcu 2013 roku, ale dopiero od 13 marca możliwe jest zarejestrowanie takiego zamiaru w urzędach stanu cywilnego, co wymaga dwutygodniowego wyprzedzenia.

Z mocy prawa małżeństw między gejami i lesbijkami nie wolno zawierać w kościele anglikańskim. Inne wyznania mogą udzielać ślubów jednopłciowych, jeśli zgodzą się na to ich władze duchowne. Małżeństwa homoseksualne dopuszczają kwakrowie, unitarianie i nurty postępowego judaizmu (reformowany i liberalny).

Kościół anglikański w oficjalnych zaleceniach dla duchownych wskazał na potrzebę duchowego wsparcia par homoseksualnych wchodzących ze sobą w związki małżeńskie, ale uznał je za niedopuszczalne dla duchownych pełniących posługę. Anglikańskim duchownym nie wolno też błogosławić takim związkom.

Ze stanowiska anglikańskiej hierarchii wyłamał się biskup Salisbury Nick Holtam. Jego zdaniem istotą małżeństwa jest zobowiązanie wzajemnej wierności, miłości i troski o drugiego człowieka. W tym kontekście płeć schodzi na dalszy plan - twierdzi. Podobnego zdania jest czterech hierarchów anglikańskich w stanie spoczynku.

Wbrew hierarchom zawarcie małżeństwa ze swym partnerem zapowiedział wikary z północnego Londynu, Andrew Cain.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby oświadczył wcześniej, że kościół anglikański nie będzie się dłużej sprzeciwiał małżeństwom homoseksualnym wśród wiernych, choć nie będzie ich też popierał. Wcześniej Welby bez powodzenia zabiegał o odrzucenie ustawy dopuszczającej je w Izbie Lordów.

Zachodzą obawy, że niektóre anglikańskie wspólnoty mogą wystąpić z kościoła anglikańskiego, jeśli zgodzi się on na błogosławieństwo gejów i lesbijek tak, jak to wcześniej stało się po dopuszczeniu kobiet do sakry biskupiej.

Od 2005 r. w Anglii i Walii dopuszczalne są związki cywilno-prawne między osobami tej samej płci, które w dokumentach stanu cywilnego nie figurowały jako małżonkowie, choć mieli te same, co oni prawa dziedziczenia i adopcji dzieci.

Homoseksualiści zabiegali o równouprawnienie małżeństw dwu- i jednopłciowych. Dopuściła to Izba Lordów w kwietniu 2013 r. aprobując przyjętą wcześniej w wolnym głosowaniu ustawę Izby Gmin. O jej przyjęcie apelowali liderzy wszystkich trzech głównych partii politycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka Brytania za małżeństwami jednej płci Przyjęta przez Izbę Gmin ustawa przewiduje m.in., że pary homoseksualne, które chcą usankcjonować prawnie swój związek, będą miały wybór między partnerstwem cywilnym i małżeństwem.
Jeszcze tej nocy pierwszy ślub gejów w... Już od 2005 roku pary jednej płci mogły zawierać zastępczo tak zwane partnerstwo cywilne.
Wielka Brytania importerem produktów naftowych po raz pierwszy od 30 lat Według danych DECC import produktów naftowych (m.in. paliw i olejów silnikowych) był w 2013 roku większy od eksportu o 2 mln ton. Rok wcześniej eksport przeważał nad importem o ponad milion ton.
Tagi: małżeństwa homoseksualne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz