Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Malezja: Zatrzymano Saudyjczyka, który miał obrazić Mahometa

0
Podziel się:

W Malezji zatrzymano saudyjskiego publicystę, który uciekł ze swojego kraju, ponieważ zamieszczane przez niego wpisy na Twitterze zostały uznane za obraźliwe dla proroka Mahometa.

Malezja: Zatrzymano Saudyjczyka, który miał obrazić Mahometa
(ASSOCIATED PRESS<br />FOTOLINK/East News)

W Malezji zatrzymano saudyjskiego publicystę, który uciekł ze swojego kraju, ponieważ zamieszczane przez niego wpisy na Twitterze zostały uznane za obraźliwe dla proroka Mahometa - poinformowała malezyjska policja.

Radykalni duchowni muzułmańscy wystąpili o skazanie mężczyzny na śmierć.

W swych internetowych komentarzach 23-letni Hamza Kaszgari opisał w sobotę swoją wymyśloną rozmowę z Mahometem, podczas której miał stwierdzić, że są sobie równi. Tłumaczył, że choć podziwia wiele cech proroka to ma on również takie, które mu nie odpowiadają - relacjonują lokalne media internetowe.

Wpisy wywołały falę oburzenia w konserwatywnej Arabii Saudyjskiej. W ciągu doby na Twitterze pojawiło się ok. 30 tys. komentarzy na ten temat. Internauci oskarżyli Kaszgariego, który pracował dla jednej z gazet w Dżuddzie, o bluźnierstwo i ateizm. Wielu twierdziło, że należy go ukarać, a muzułmańscy duchowni wydali fatwę i apelowali o skazanie mężczyzny na śmierć.

Kaszgari usunął wpisy i zamieścił przeprosiny, w których przyznał, że zgrzeszył - informują media. Z kolei w wywiadzie dla portalu _ Daily Beast _ powiedział, że walczył o wolność słowa i stał się kozłem ofiarnym.

W obawie o swoje życie mężczyzna uciekł do Malezji. Rzecznik malezyjskiej policji poinformował w piątek, że Kaszgari został zatrzymany na lotnisku w Kuala Lumpur. _ - Była to część operacji Interpolu _ - wyjaśnił. Nie chciał jednak potwierdzić, czy publicysta zostanie wydany Arabii Saudyjskiej.

Decyzja o ewentualnej ekstradycji odbiłaby się dużym echem w Malezji, która chce być uznawana za kraj umiarkowanie islamski i jest sojusznikiem USA - ocenia agencja Reutera.

Zgodnie z rygorystyczną interpretacją muzułmańskiego prawa za bluźnierstwo grozi w Arabii Saudyjskiej kara śmierci. Jednak w Malezji bluźnierstwo nie jest uważane za najcięższą zbrodnię.

Czytaj w Money.pl
Dostanie 2080 uderzeń batem. Co zrobił? Wyrok ten wydał sąd w świętym mieście muzułmanów Mekce. Chłosta wykonywana będzie etapowo.
Pojechał na pielgrzymkę i dostał 500 batów Karę wymierzył sąd w Arabii Saudyjskiej wobec muzułmanina z Australii, który wybrał się na pielgrzymkę w tym kraju.
Trzy lata robót za obrazę na Facebooku Kairski sąd skazał młodego człowieka za _ użycie rynsztokowego języka do opisu Koranu, a także proroka i wiernych _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)