Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
błasik
19.02.2011 13:33

MAK usunął zapis o alkoholu we krwi Błasika

Walczyła o to wdowa po zmarłym generale, twierdząc, że zapis jest krzywdzący dla pamięci zmarłego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Z materiałów opublikowanych na stronie MAK zniknął zapis o alkoholu we krwi generała Andrzej Błasika.

Z oświadczenia przewodniczącego Komisji Technicznej MAK Aleksieja Morozowa, opublikowanego na stronie internetowej tej instytucji, wynika, że pozostawiono tylko te materiały, które bezpośrednio potwierdzają wnioski zawarte raporcie końcowym z badania tego wypadku. Pozostałe - jak wyjaśnił - pozostaną w bazie danych Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t95101.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;zwala;wine;na;rosje,138,0,774538.html) "Polska zwala winę na Rosję"
Z kolei z uwag widniejących na tych dokumentach wynika, że kilka stron usunięto w całości, a na kilku innych wykreślono niektóre fragmenty. Pozostawiono m.in. te materiały, które - według MAK - potwierdzają obecność alkoholu we krwi generała, a także dowodzą, iż w ostatniej fazie lotu przebywał on w kabinie pilotów.

Adam Hofman z PiS uważa, że zapowiedź usunięcia części informacji z internetu dowodzi, że w kontaktach z Rosją można sporo osiągnąć. Jednak zarówno on, jak i Jarosław Gowin z PO są dalecy od nazywania kroku Rosjan _ ustępstwem. _

Usunięcia ze strony internetowej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego dokumentacji z sekcji zwłok Błasika w piśmie skierowanym do jego przewodniczącej Tatiany Anodiny zażądał mecenas Bartosz Kownacki, adwokat wdowy po generale Ewy Błasik.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t129559.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chca;odrzucenia;klamliwego;raportu;mak,11,0,757003.html) Chcą odrzucenia "kłamliwego" raportu MAK Argumentował on, że zamieszczenie takiej ekspertyzy na stronie MAK jest nie tylko złamaniem reguł wynikających z Konwencji Chicagowskiej o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym, ale też naruszeniem przepisów polskiego prawa. - _ Jestem przekonany, że przepisy Federacji Rosyjskiej równie bezwzględne chronią prywatność i dobra osobiste osób zmarłych i ich rodzin _ - podkreślił Kownacki.

Zwrócił też uwagę na fakt, że ekspertyza zawiera szczegółowy opis stanu ciała generała i przeprowadzanych badań. Przypomniał, że dokument ten - podobnie jak inne materiały z sekcji zwłok ofiar katastrofy - są w związku z toczącym się w Polsce śledztwem objęte tajemnicą i traktowane, jako dokumenty niejawne. Kownacki wyjaśnił, że ma to chronić uczucia bliskich osób, które zginęły.

Tagi: błasik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz