Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Majdan na Białorusi? Deklaracja Łukaszenki

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi ponowił zapewnienie, że na Białorusi nie dojdzie do Majdanu. Wyraził też przekonanie, że Ukraina powinna zachować integralność terytorialną.

Majdan na Białorusi? Deklaracja Łukaszenki
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bESmyDHF

Prezydent Białorusi ponowił zapewnienie, że na Białorusi nie dojdzie do Majdanu. Wyraził też przekonanie, że Ukraina powinna zachować integralność terytorialną.

_ - Majdanu na Białorusi nie będzie - oświadczył Łukaszenka zwracając się do dowództwa białoruskich sił zbrojnych z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny. - Świętym wspólnym obowiązkiem i zadaniem dla nas, ludzi w pagonach, jest ochrona pokoju i stabilności na naszej ziemi _.

Prezydent zwrócił uwagę, że w dynamicznie zmieniającym się świecie pojawiają się w nowych miejscach ogniska napięcia i dlatego _ nie wolno tracić czujności _. - _ Należy się uczyć na błędach innych i nie dopuszczać do choćby najmniejszych przejawów niestabilności w naszym kraju _ - zaznaczył.

bESmyDHH

Według niego Ukraina stała się sceną starcia potężnych sił wewnętrznych i zewnętrznych. _ - Nawet w naszym społeczeństwie, jak zauważyłem, dają się zauważyć pewne napięcia, zagrożenia dla bezpieczeństwa i stabilności naszego państwa _ - dodał Łukaszenka.

Według niego niezależnie od tego, w jakim państwie dochodzi do podobnych wydarzeń, mają one pewne wspólne cechy. Jak zauważył, osłabienie władzy, korupcja, bezkarność, bezmyślność i nieodpowiedzialność władz często prowadzą do zamieszek i anarchii.

_ - Społeczeństwo się dzieli, dochodzi do stagnacji gospodarczej, ludzie cierpią i stają się ślepą bronią w rękach destrukcyjnych sił zlatują się zagraniczni 'życzliwi', którzy jeszcze bardziej rozpalają namiętności i dolewają oliwy do ognia _ - powiedział prezydent.

Jego zdaniem Białoruś z uwagi na położenie geograficzne i otwarty charakter swojej gospodarki nie może być odcięta od wpływów zachodzących na świecie procesów geopolitycznych. Dlatego jest dla niej bardzo ważna przemyślana polityka wewnętrzna i zagraniczna, pozwalająca chronić kraj przed negatywnymi zjawiskami oraz rozłamem w społeczeństwie i anarchią.

bESmyDHN

Jak podkreślił, Białoruś buduje kochające pokój i niezależne państwo, aby naród nigdy nie znalazł się pod cudzym knutem. Tak właśnie - jak powiedział - rozumie swój główny cel jako głowy państwa. - _ Ważnym czynnikiem w jego osiągnięciu są dobrze przygotowane siły zbrojne i zdolne do działania organy ochrony prawa _ - zaznaczył.

Łukaszenka wyraził też przekonanie, że niezależnie od tego, jak rozwijają się wydarzenia na Ukrainie, powinna ona zachować integralność. _ - Nikt nie powinien rozrywać tego wielkiego kraju, nie jest on nam obcy. Dlatego nie należy się martwić, że jeśli tam coś się stało, to pojawi się też u nas. Trzeba się martwić, że nasi ludzie tam przeżywają ciężki kryzys. Bardzo ciężki, i jest to dopiero początek _ - oznajmił.

Zaznaczył, że łatwo przemawiać na placach i wznosić apele. _ - Ale jutro zaczną się przecież problemy gospodarcze i finansowe. Ludziom trzeba wypłacać emerytury, pensje, dać pracę. Przed takimi kwestiami staną jutro rewolucjoniści _ - zauważył.

Łukaszenka powiedział, że coś podobnego do ukraińskiego Majdanu było na Białorusi w 2010 roku po wyborach prezydenckich.

bESmyDHO

_ - Teraz nasz naród zrozumiał, co mogłoby się zdarzyć, gdyby to tolerować. A my przecież ani nie polewaliśmy ich wodą, ani nie stosowaliśmy gazu łzawiącego, ani nic nikomu nie łamaliśmy. Ale jeśli ktoś podniesie rękę na żołnierza, milicjanta czy funkcjonariusza sił specjalnych, który próbuje was rozdzielić, odpowiedź będzie błyskawiczna _ - ostrzegł prezydent. I zakończył: _ Nie martwcie się, wszystko będzie dobrze _.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Białorusi modlitwy za Ukrainę Na Białorusi odbywają się w weekend modlitwy za Ukrainę. Cerkiew prawosławna zaplanowała je na sobotę, zaś Kościół katolicki na niedzielę.
"Łukaszenka zyska na ukraińskim konflikcie" Konflikt na Ukrainie wzmacnia pozycję prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki na obu frontach polityki zagranicznej: ze Wschodem i Zachodem - oceniają dzisiaj białoruscy politolodzy.
Zatrzymania na Białorusi. Przez Ukrainę Co najmniej 10 osób zostało zatrzymanych w Mińsku za akcję upamiętnienia zabitego wczoraj w Kijowie Białorusina.
bESmyDIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)