Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
12.07.2010 12:24

Mafii skonfiskowano majątek warty 1 mld euro

Akcja była wymierzona w najpotężniejszy klan kamorry - Casalesi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(daniel_philpott/CC/Flickr)

Majątek neapolitańskiej mafii o wartości 1 miliarda euro skonfiskowano podczas wielkiej operacji w Kampanii. Akcja była wymierzona w najpotężniejszy klan kamorry - Casalesi.

To jedna z największych antymafijnych operacji w ostatnich latach we Włoszech.

Wśród zajętych przez policję nieruchomości są ośrodki turystyczne, apartamenty i tereny. Casalesi to cieszący się ponurą sławą, uważany za najgroźniejszy gang z miasta Casal di Principe pod Neapolem, opisany w głośnej książce _ Gomorra _ Roberto Saviano.

Prokuratura do walki z mafią wydała także nakaz aresztowania 17 osób. Zatrzymany został między innymi, pod zarzutem związków z mafią, polityk centrowej partii Udeur z południa Włoch, były radny Nicola Ferraro. Występując w podwójnej roli - przedsiębiorcy w sektorze utylizacji śmieci i polityka - działał na korzyść klanu Casalesi, ułatwiając mu uzyskanie lukratywnych kontraktów.

Dochodzenie, którego rezultatem są poniedziałkowe aresztowania, potwierdziło, że kamorra kontrolowała system przetargów na roboty publiczne w regionie miasta Caserta.

Podczas innej operacji włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała szacowany na 330 milionów euro(260 nieruchomości) majątek powiązanego z kalabryjską mafią znanego przedsiębiorcy w Reggio Calabria, Gioacchino Campolo, nazywanego _ królem wideopokera _. Biznesmen, przebywający w więzieniu od półtora roku, został wcześniej oskarżony o współpracę z mafią z Kalabrii - 'ndranghetą i działanie na jej korzyść.

Podsumowując obie te operacje minister sprawiedliwości Angelino Alfano oświadczył: _ - Konfiskata dóbr wartości prawie 1,5 miliarda euro, przeprowadzona dzisiaj w Kampanii i Kalabrii przeciwko klanowi kamorry Casalesi i przedsiębiorcy, związanemu z 'ndranghetą, to kolejna akcja, której celem jest doprowadzenie do zubożenia zorganizowanej przestępczości _.

_ - Strategia ataku na bogactwa, nielegalnie zgromadzone i przetrzymywane przez zorganizowaną przestępczość, wprowadzona przez rząd, coraz bardziej osłabia każdego dnia organizacje mafijne, a jednocześnie umacnia i czyni bardziej zdeterminowaną akcję państwa _ - stwierdził włoski minister sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz