Notowania

maea
29.01.2013 22:22

MAEA przyznaje, że nie znalazła śladów wybuchu w irańskim Fordo

Agencja pisze, że inspektorzy MAEA regularnie wizytują irańskie obiekty nuklearne, w tym Fordo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ujawniła dziś, że nie wykryła śladu żadnego wybuchu w irańskim obiekcie nuklearnym Fordo, podtrzymując tym samym twierdzenie Teheranu, który zaprzeczył, by w ubiegłym tygodniu doszło tam do wybuchu.

MAEA, jak pisze Reuters, zwracając uwagę na niecodzienność takiego posunięcia ONZ-owskiej agencji, wydała krótkie oświadczenie po doniesieniach mediów _ o poważnych zniszczeniach _ w podziemnym obiekcie wzbogacania uranu Fordo.

Agencja pisze, że inspektorzy MAEA regularnie wizytują irańskie obiekty nuklearne, w tym Fordo, i agencja zasugerowała w swym oświadczeniu, że inspektorzy byli także w zakładach wzbogacania uranu już po doniesieniach niektórych mediów izraelskich i zachodnich o eksplozji w tym obiekcie.

_ - Iran, jak rozumiemy, zaprzecza, że doszło do wypadku w Fordo. To zgadza się z naszymi obserwacjami _ - powiedziała rzeczniczka MAEA Gill Tudor.

Pod koniec roku 2011 zakłady w Fordo rozpoczęły produkcję wysoko wzbogaconego (do 20 proc.) uranu. Istnienie tego obiektu ujawniono dopiero w roku 2009.

Zachód podejrzewa Iran o prowadzenie prac nad bronią nuklearną, Teheran systematycznie zaprzecza.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran wystrzelił małpę w kosmos. By uczcić... Iran dokonał udanego wystrzelenia rakiety, która wyniosła w kosmos kapsułę z małpą.
Irańskie władze nie tolerują takich osób W Iranie zatrzymano 11 dziennikarzy, podejrzewanych o współpracę z perskojęzycznymi organizacjami medialnymi i utrzymywanie zagranicznych kontaktów.
Duchowny skazany. Chciał stworzyć sieć... Departament Stanu USA potępił skazanie przez irański sąd amerykańskiego pastora o irańskich korzeniach.
Tagi: maea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz