Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
21.10.2011 16:21

Madryt odrzuca propozycję rozmów z ETA

Jest odpowiedź na oświadczenie baskijskich separatystów, o zakończeniu walki zbrojnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

Hiszpańska minister obrony Carme Chacon Piqueras oświadczyła w państwowej telewizji, że rząd nie zamierza rozmawiać z organizacją baskijskich separatystów ETA, która ogłosiła zakończenie walki zbrojnej - poinformowała agencja AP.

_ - Nie ma czego negocjować z ETA _ - powiedziała Chacon Piqueras i dodała, że terrorystyczna ETA nie osiągnęła żadnych ze swoich celów, a dekady _ bólu i zbrodni nic jej nie dały _.

Był to pierwszy jasny sygnał rządu Hiszpanii, że nie zamierza zawierać żadnej ugody z ugrupowaniem, mimo iż przyjął z zadowoleniem wiadomość o zaprzestaniu przez ETA 43-letniej walki zbrojnej.

W podobnym tonie wypowiedział się minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Antonio Camacho: _ Zakończyliśmy część naszego zadania, ale pozostała najbardziej skomplikowana część - zagwarantowanie, aby nigdy więcej żadne pokolenie Hiszpanów nie musiało nosić brzemienia barbarzyństwa, które hamowało nasz rozwój i przyszłość _.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE BOJOWNIKÓW ETA (hiszp.):

Również rodziny ofiar ETA naciskają, aby terroryści się rozbroili i powiedzieli władzom, gdzie przetrzymują broń oraz materiały wybuchowe. _ Jest to oczekiwany koniec, ale nie najbardziej pożądany _ - skomentował decyzję ugrupowania o zaprzestaniu walki zbrojnej przewodniczący Stowarzyszenia Ofiar Terroryzmu Angeles Pedraza. _ Chcemy całkowitej przegranej ETA _ - dodał.

ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) powstała 31 lipca 1959 roku. Od rozpoczęcia przez nią działalności zbrojnej w 1968 roku w zamachach przeprowadzonych przez ETA zginęło 858 osób: wojskowych, członków Gwardii Cywilnej, policjantów, polityków, sędziów, a także setki przypadkowych osób. ETA walczy o niepodległość Baskonii, regionu położonego na pograniczu Hiszpanii i Francji.

W 2001 roku ETA została umieszczona na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i USA.

O walce z ETA czytaj w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz