Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
macedonia
01.03.2013 19:07

Macedonia odzyskuje polityczny spokój

Rządzący Macedonią konserwatyści i opozycyjni socjaldemokraci porozumieli się w piątek w sprawie zakończenia trwającego od miesięcy impasu politycznego w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wayan Vota/CC/Flickr)

Rządzący Macedonią konserwatyści i opozycyjni socjaldemokraci porozumieli się w piątek w sprawie zakończenia trwającego od miesięcy impasu politycznego w kraju. Ustalono, że 24 marca odbędą się wybory lokalne, a opozycja zakończy natychmiast bojkot parlamentu.

Rozmowy między partią premiera Nikoły Grujewskiego a przywódcą socjaldemokratów Branko Crwenkowskim toczyły się przy udziale przedstawicieli Unii Europejskiej. _ - Osiągnięto porozumienie, późno, ale mam nadzieję, że nie za późno _ - powiedział dziennikarzom w Skopje deputowany Parlamentu Europejskiego Richard Howitt.

Dodał, że porozumienie _ jest kluczowe dla perspektywy europejskiej Macedonii _.

Główna partia opozycyjna Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDSM) bojkotowała sesje parlamentu od końca grudnia ub.r., gdy po incydentach jej członkowie zostali usunięci przez ochronę z budynku. Do incydentów na sali obrad oraz pod budynkiem parlamentu doszło podczas uchwalania ostro krytykowanego przez opozycję budżetu. Rannych zostało 17 osób, w tym 11 policjantów i dwóch deputowanych.

Od tego czasu SDM groziła bojkotem wyborów lokalnych, planowanych na 24 marca. Oskarżała też konserwatywny rząd premiera Nikoły Grujewskiego o autorytaryzm.

Z powodu kryzysu politycznego w Mołdawii unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele przełożył swą wizytę, która miała odbyć się w lutym. Fuele ostrzegł wówczas, że konflikt między siłami politycznymi może przeszkodzić w rozpoczęciu przez Macedonię rozmów akcesyjnych z UE.

Od 2005 roku Macedonia ma status kandydata do Unii Europejskiej, ale Grecja uniemożliwia otwarcie negocjacji członkowskich. Przeszkodą we wstąpieniu Macedonii nie tylko do UE, ale też do NATO jest m.in. spór Aten i Skopje w sprawie oficjalnej nazwy kraju. Grecja sądzi, że nazwa Macedonia jest zarezerwowana dla jej historycznego regionu.

Czytaj więcej w Money.pl
Sytuacja jest krytyczna. Grozi im kataklizm Ewakuowano setki ludzi - poinformowały władze Macedonii.
Węgry uznały nazwę kraju. Będą bliżej NATO? Węgierski rząd uznał Macedonię pod nazwą Republika Macedonii i takim właśnie określeniem będzie się posługiwać w stosunkach dwustronnych.
Grecja nie chce ich w Unii. Wstrzyma rozmowy? Bułgaria i Grecja zapowiedziały, że na grudniowym szczycie UE mogą nie poprzeć wyznaczenia daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią i że ich zgoda zależy od gotowości Skopje do ustanowienia stosunków dobrego sąsiedztwa.
Tagi: macedonia, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz