Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera rywina
20.06.2011 12:18

Lwica lewicy znów przed sądem

Rozpoczął się ponowny proces w sprawie nieprawidłowości podczas przygotowywania w 2002 r. ustawy medialnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Przed warszawskim sądem okręgowym rozpoczął się w poniedziałek ponowny proces w sprawie nieprawidłowości podczas przygotowywania w 2002 r. ustawy medialnej. Na ławie oskarżonych zasiada m.in. była wiceminister kultury w rządzie Leszka Millera, Aleksandra Jakubowska.

Razem z Jakubowską przed sądem stanęli byli urzędnicy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ministerstwa kultury: Iwona G. i Tomasz Ł. Prokurator odczytał akt oskarżenia, oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili na tym etapie postępowania składania wyjaśnień. Sąd odczytuje więc ich zeznania złożone wcześniej w tej sprawie.

Proces ma związek z głośną przed kilku laty tzw. aferą Rywina, czyli korupcyjną propozycją złożoną w 2002 roku Agorze, wydawcy _ Gazety Wyborczej _. Białostocka prokuratura badała, jak doszło do wprowadzenia bezprawnych zmian w projekcie ustawy medialnej.

Jakubowskiej postawiono w tej sprawie zarzut przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego przez bezprawne dokonanie zmian zapisów w rządowym projekcie nowelizacji tej ustawy. Chodziło o zapis dotyczący prywatyzacji telewizji regionalnej i jego zmianę w taki sposób, że prywatyzacja byłaby niemożliwa.

Rada Ministrów dopuściła tymczasem możliwość prywatyzacji Polskiej Telewizji Regionalnej S.A. po uprzednim uzyskaniu zgody ministra skarbu. Dwóm pozostałym osobom zarzucono bezprawne przerobienie projektu ustawy medialnej poprzez usunięcie z niej słów _ lub czasopisma _. Brak tych słów w ustawie oznaczał, że wydawcy czasopism mogliby kupić ogólnopolską telewizję, a wydawcy dzienników - już nie. Oskarżonym formalnie grozi do pięciu lat więzienia.

Pierwszy proces w tej sprawie toczył się przed sądem okręgowym od kwietnia 2007 r. Wyrok zapadł w grudniu 2007 r. Wówczas sąd uniewinnił Jakubowską oraz Iwonę G. i Tomasza Ł. Według sądu, prokurator bezkrytycznie przyjął raport sejmowej komisji śledczej badającej aferę Rywina (uznającą odpowiedzialność Jakubowskiej i pozostałych podsądnych za ten wątek sprawy) i _ nie dokonał wszechstronnej analizy prawnej _ postawionych tam zarzutów. - _ Czy gdyby Aleksandra Jakubowska chciała bezprawnie dokonać zmian w projekcie, zostawiłaby po sobie ślad w formie podpisu? _ - pytał sędzia.

W sprawie skazana została jedynie - nieżyjąca już - Janina S., była szefowa biura prawnego KRRiT. Sąd wymierzył jej wtedy karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Z wyrokami uniewinniającymi nie zgodziła się prokuratura, która złożyła odwołanie, twierdząc, że sąd I instancji nieprawidłowo ocenił materiał dowodowy zebrany w tej sprawie. Apelację od orzeczenia sądu I instancji zapowiedział także, już w dniu wydania wyroku uniewinniającego, ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski. Warszawski sąd apelacyjny uwzględnił to odwołanie we wrześniu 2008 r. i skierował sprawę do ponownego rozpoznania w I instancji. SA wskazał na konieczność ponownego przeanalizowania dowodów w sprawie.

Jakubowska powiedziała przed rozpoczęciem procesu, że jest spokojna o jego wynik. Dodała, że stan faktyczny sprawy i materiał dowodowy nie zmieniły się od czasu wydania pierwszego uniewinniającego orzeczenia.

W styczniu 2008 r. białostocka prokuratura formalnie umorzyła natomiast śledztwo w sprawie tzw. grupy trzymającej władzę, czyli próby ustalenia osób, które miały wysłać Lwa Rywina z korupcyjną propozycją do Agory. Powodem umorzenia było przedawnienie karalności przestępstwa płatnej protekcji, ponadto składu owej grupy nie udało się ustalić. Według raportu sejmowej komisji śledczej ds. tej afery, którego autorem był Zbigniew Ziobro, tzw. grupa trzymająca władzę to: Leszek Miller, Aleksandra Jakubowska, Lech Nikolski, Włodzimierz Czarzasty i Robert Kwiatkowski. Sami wymienieni temu zaprzeczyli.

Tagi: afera rywina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz