Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka wzywa do jedności narodowej

0
Podziel się:

Łukaszenka zaznaczył, że historia Białorusi nigdy nie była piękną bajką. Zauważył, że kraj ten leży na skrzyżowaniu szlaków europejskich i azjatyckich, przez które nie raz przetaczały się wojny i interwencje.

Łukaszenka wzywa do jedności narodowej
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył dzisiaj, że nadszedł czas, by wypracować ideę narodową jednoczącą wszystkich obywateli. Mówił o tym na ceremonii wręczenia nagród prezydenta _ O duchowe odrodzenie _ oraz innych wyróżnień.

_ - Nadszedł czas, by określić, co stanie się jednoczącą wszystkich obywateli ideą białoruską, w którą uwierzą wszyscy - od naukowca po wieśniaka _ - oznajmił Łukaszenka.

Prezydent wyraził przekonanie, że podstawą tej idei powinny być patriotyzm i gotowość chronienia swego dziedzictwa. - _ A te uczucia nie są przekazywane genetycznie. Trzeba je kształtować poprzez zainteresowanie historią i kulturą swego narodu _ - podkreślił.

Łukaszenka zaznaczył, że historia Białorusi nigdy nie była _ piękną bajką _. Zauważył, że kraj ten leży na skrzyżowaniu szlaków europejskich i azjatyckich, _ przez które nie raz przetaczały się wojny i interwencje _.

_ - Ale mimo tylu prób nikt nie zdołał ujarzmić tego mężnego narodu. Dzięki wierze i duchowej sile przodków Białoruś odradzała się z ruin jak Feniks z popiołów _ - oświadczył prezydent.

Jego zdaniem mocnym impulsem patriotycznym powinny być obchody 70. rocznicy wyzwolenia Białorusi i zwycięstwa w II wojnie światowej. Podkreślił jednak, że te wojenne wydarzenia nie wyczerpują historii kraju. Wspomniał w tym kontekście m.in. o księstwie połockim, o znanych postaciach białoruskiej kultury, takich jak pisarze Janka Kupała czy Jakub Kołas, o _ technologicznym i kulturowym przełomie _ z czasów sowieckich oraz o _ wytężonych wysiłkach na rzecz stworzenia suwerennego państwa białoruskiego _.

_ - Nie powinniśmy odżegnywać się od pozytywnych elementów tego dziedzictwa, aby umocniło ono duchową płaszczyznę państwa _ - zaznaczył.

Dodał, że los białoruskiego narodu zawsze kształtował się między dwoma geopolitycznymi biegunami - Wschodem i Zachodem, a w kulturze białoruskiej widoczne są zarówno wpływy rosyjskie, jak i zachodnioeuropejskie czy azjatyckie. _ - Ale przy tym zawsze utrzymywaliśmy swoją tożsamość. W świecie znają nas jako Białorusinów, a to wiele znaczy _ - oznajmił.

Na ceremonii wręczenia nagród był obecny także nowy zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Paweł, który ocenił, że Białoruś rozkwita dzięki właściwej polityce. _ - To, że trwa odrodzenie Białorusi i kraj kwitnie, wcale nie dziwi, bo słusznie postawiono akcent na ewangeliczne wartości duchowe _ - powiedział i zwrócił się do Łukaszenki: _ Pan sam tak żyje i pracuje, a patrząc na pana naród bierze przykład _.

Wcześniej podczas uroczystości Łukaszenka zapewnił, że dla Białorusi jest bardzo ważne, iż zwierzchnikiem Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej został _ człowiek mądry i doświadczony, bywały w świecie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś zbroi się po zęby. Ma nowe rakiety Uzbrojenie wojsk białoruskich w trzecią baterię Tor-M2 znacznie zwiększyło bojowy potencjał sił obrony powietrznej - podkreśla dowódca płk Hurcewicz.
Właściciele pojazdów zapłacą setki tysięcy Na Białorusi weszła w życie opłata za dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego - poinformowała agencja BiełTA. Kierowcy planują kolejny protest przeciwko wprowadzeniu opłaty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)