Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ługańscy separatyści mówią o uwolnieniu obserwatorów OBWE

0
Podziel się:

- "Nie wiemy, gdzie odjechali, ale nie czyniliśmy im żadnych przeszkód w odjeździe" - powiedział przedstawiciel LNR Ołeksij Czmyłenko.

Ługańscy separatyści mówią o uwolnieniu obserwatorów OBWE
(PAP/Jakub Kamiński)

Separatyści z samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (LNR) na wschodzie Ukrainy oświadczyli, że uwolnili zatrzymanych dzień wcześniej obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i że odjechali oni w nieznanym kierunku.

_ - Nie wiemy, gdzie odjechali, ale nie czyniliśmy im żadnych przeszkód w odjeździe _ - powiedział przedstawiciel LNR Ołeksij Czmyłenko.

Na razie nie ma potwierdzenia tej informacji ze strony OBWE. Wcześniej, w piątek po południu, rosyjska redakcja portalu BBC News podała wypowiedź przedstawiciela misji OBWE na Ukrainie, który powiedział, że nawiązano kontakt z obserwatorami i że są oni dobrze traktowani.

OBWE utraciła w czwartek kontakt z czteroosobową grupą - obserwatorami i ich ukraińskim tłumaczem. Obserwatorzy zostali zatrzymani przez uzbrojonych mężczyzn w Siewierodoniecku, około 100 km na północ od Ługańska.

OBWE od poniedziałku wieczorem nie ma też kontaktu z jedną z grup swoich obserwatorów w obwodzie donieckim. Ekipa składa się z czterech osób - Estończyka, Szwajcara, Turka i Duńczyka.

W czwartek samozwańczy mer Słowiańska w obwodzie donieckim, Wiaczesław Ponomariow powiedział, że jego ludzie zatrzymali obserwatorów, którzy są _ cali i zdrowi _ i wkrótce będą na wolności. Nie przedstawił żadnych warunków ich uwolnienia.

OBWE wysłała obserwatorów na Ukrainę pod koniec marca. Obecnie misja liczy ok. 280 osób, w tym 198 cywilnych obserwatorów z 41 krajów członkowskich OBWE.

Na początku maja separatyści na wschodzie Ukrainy uwolnili grupę obserwatorów wojskowych z krajów OBWE, przetrzymywanych ponad tydzień w Słowiańsku. Wśród wojskowych był polski oficer.

Czytaj więcej w Money.pl
Nocne walki w Ługańsku na Ukrainie Nocą prorosyjscy bojownicy szturmowali miejscową jednostkę wojskową. Są sprzeczne informacje co do efektu tych działań.
Putin popiera mediację OBWE na Ukrainie Aprobata Putina oznacza, że plan OBWE otrzymał już poparcie Rosji, Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych - podkreśliła organizacja.
Nie zgadza się na rozmowy bez separatystów Siergiej Ławrow zaprzeczył, że miał powiedzieć, iż Rosja nigdy nie uzna niepodległości DRL.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)