Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wołyń
02.06.2013 10:45

Ludobójstwo w Wołyniu. IPN potwierdza

W ocenie prezesa IPN, najtrudniej jest ustalić sprawców zbrodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ipn.gov.pl)

Na Wołyniu dokonano zbrodni ludobójstwa - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. W tym roku mija 70 lat od masowych zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

- _ Nie ma jednego dużego śledztwa w sprawie Wołynia, ale wiele postępowań już zostało zakończonych i prokuratorzy nie mają żadnych wątpliwości jak oceniać zbrodnie wołyńską _ podkreśla Łukasz Kamiński. W ocenie prezesa IPN, najtrudniej jest ustalić sprawców zbrodni.

Łukasz Kamiński dodaje, że w badaniu zbrodni na Wołyniu trudno mówić o współpracy ze stroną ukraińską. Dla historyków rzeź jakiej dokonano na Wołyniu była etniczną czystką, której dokonywała Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Zamordowano około 100 tysięcy Polaków, ale są też szacunki mówiące o 130 tysiącach ofiar.

Mordów dokonywano od lutego 1943 do lutego 1944 roku, kulminacją rzezi był 11 lipca, kiedy to o świcie zaatakowano 99 miejscowości pod hasłem _ śmierć lachom _. Dla strony ukraińskiej zbrodnia na Wołyniu była efektem wojny UPA z Armią Krajową.

Natomiast Wołyńska Rada Obwodowa skrytykowała projekt uchwały polskiego Sejmu, w której Ukraińska Powstańcza Armia jest określona mianem zbrodniczej organizacji. Jej zdaniem, może to pogorszyć stosunki Kijowa i Warszawy.

Czytaj więcej w Money.pl
To ostatni moment na uchwałę w tej sprawie _ To, co dla Polaków było straszną tragedią, dla Ukraińców jest elementem mitu założycielskiego _ - tłumaczy profesor Nałęcz.
Oficjalnie stała się władczynią Wielkiej Brytanii Faktycznie rządziła już od lutego 1952 roku, kiedy umarł jej ojciec król Jerzy VI. W chwili koronacji miała 27 lat.
Szykują w Sejmie fetę dla Jaruzelskiego W ramach obchodów ma się też odbyć panel dyskusyjny, poświęcony rządom generała w latach 80.
Tagi: wołyń, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz