Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
18.11.2014 18:18

Lublin:PiS zwyciężył w wyborach do Rady Miasta

Daje to tej partii 15 mandatów w 31-osobowej radzie. PO zdobyła 13 mandatów, a komitet Wspólny Lublin - 3 mandaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

W wyborach do Rady Miasta Lublin zwyciężyło PiS, które uzyskało 39,11 proc. głosów. Daje to tej partii 15 mandatów w 31-osobowej radzie. PO zdobyła 13 mandatów, a komitet Wspólny Lublin - 3 mandaty.

Protokół wyborów do Rady Miasta Lublin wywiesiła we wtorek po południu w Ratuszu Miejska Komisja Wyborcza w Lublinie.

W Radzie Miasta Lublin zasiada 31 radnych.

PiS uzyskało 39,11 proc. głosów i 15 mandatów. Drugie miejsce zajęła PO uzyskując 34,09 proc. głosów, co daje 13 mandatów w radzie. Trzy pozostałe mandaty przypadły komitetowi Wspólny Lublin, który zdobył 12,84 proc.

Komitet Lubelska Lewica Razem otrzymał 7,53 proc. głosów, ale nie uzyskał mandatu.

Pozostałe komitety nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego otrzymała 3,89 proc. głosów, Ruch Narodowy - 2,49 proc. a Komitet Wyborczy Wyborców Solowskiego - 0,05 proc.

W poprzednich wyborach PiS zdobył bezwzględną większość w radzie Lublina uzyskując 37,95 proc. głosów, co dało tej partii 16 mandatów. Drugie miejsce zajęła PO - 33,72 proc. głosów i 14 mandatów. Jeden mandat przypadł SLD, który zdobył 10,49 proc. głosów.

W 2012 r. dziewięciu radnych opuściło 16-osobowy klub PiS i założyło w radzie swój klub o nazwie Wspólny Lublin. Powodem rozłamu był stosunek do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka z PO. Radni ci tłumaczyli, że nie zgadzają się na bezpardonową krytykę poczynań prezydenta i opowiedzieli się za współpracą z nim. Zostali usunięci z PiS, który stracił wtedy większość w radzie miasta.

Kluby PO i Wspólny Lublin w radzie miasta w mijającej kadencji dawały prezydentowi Żukowi stabilne poparcie.

Lider Wspólnego Lublina przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk wystartował w tegorocznych wyborach na prezydenta Lublina, ale dwa tygodnie przed końcem kampanii wycofał się z kandydowania i poparł ubiegającego się o reelekcję Żuka. Kowalczyk mówił wtedy, że jego start miał na celu osłabienie głównego rywala Żuka, kandydata PiS Grzegorza Muszyńskiego. Jak tłumaczył, zrezygnował, gdy pojawiła się szansa na wygraną Żuka już w pierwszej turze.

Prezydentem Lublina na kolejną kadencję został w pierwszej turze wybrany Żuk. W nowej radzie miejskiej PO i Wspólny Lublin razem będą miały 16 mandatów, czyli większość.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS:To kompromitacja państwa. Nie odpuści Prawo i Sprawiedliwość z oburzeniem podsumowuje powyborczy chaos. Chce powołania komisji śledczej.
Sukces PSL. Wyniki do sejmików bez dużych miast W wyborach do sejmików wojewódzkich PO prowadzi w trzech województwach, podobnie jak PiS, w pozostałych dziesięciu triumfuje PSL. To jednak wciąż nieoficjalne wyniki, bez dużych miast.
Wybory we Wrocławiu. Bez niespodzianek Rafał Dutkiewicz uzyskał 42,43 proc. poparcia, a kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka 25, 77 proc. głosów.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wyniki wyborów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz