Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łotwa: Aresztowano dwie osoby w ramach śledztwa ws. katastrofy supermarketu

0
Podziel się:

- Spodziewamy się zamknięcia śledztwa za dwa miesiące, potem przekażemy wszystkie akta prokuraturze - oznajmił rzecznik prasowy policji.

Supermarket Maxima po zawaleniu</br>
Supermarket Maxima po zawaleniu</br> (Valenciano/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Łotewska policja poinformowała dziś o aresztowaniu dwóch osób w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy w supermarkecie w Rydze w listopadzie 2013 roku, w której zginęły 54 osoby. Była to najtragiczniejsza katastrofa na Łotwie w czasach pokoju.

21 listopada 2013 roku w centrum handlowym w Rydze, łotewskiej filii litewskiej sieci Maxima, gdzie znajdował się tłum ludzi, zawalił się dach. Już po przybyciu strażaków nastąpił kolejny zawał, który utrudnił akcję ratunkową. W następstwie katastrofy śmierć poniosły 54 osoby, a 40 zostało rannych.

_ - Mogę powiedzieć, że zatrzymano dwóch podejrzanych. Spodziewamy się zamknięcia śledztwa za dwa miesiące, potem przekażemy wszystkie akta prokuraturze _ - oznajmił AFP rzecznik prasowy policji Toms Sadovskis.

Dodał, że _ wśród podejrzanych jest przedsiębiorstwo _, nie precyzując, o jaką firmę chodzi. _ - Sąd zdecyduje, czy ukarze je likwidacją czy grzywną w wysokości 36 mln euro _ - powiedział. Odmówił informacji, czy są szykowane dalsze aresztowania.

Według łotewskich mediów aresztowani to inżynier konstruktor Ivars Sergets i ekspert budowlany Andris Bulbis. Obydwaj pracowali nad projektem supermarketu Maxima i otrzymali nawet za niego nagrodę.

O katastrofę media oskarżały konstruktorów, architektów, miejskich planistów, podwykonawców i właścicieli budynku. Litewscy właściciele sieci supermarketów Maxima zwolnili lokalnego szefa tej sieci na Łotwie Gintarasa Jasinskasa, który twierdził, że nie ponosi odpowiedzialności za wypadek.

Po katastrofie w supermarkecie podał się do dymisji premier Łotwy Valdis Dombrovskis, który wziął na siebie polityczną odpowiedzialność za tragedię w Maximie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe informacje ws. katastrofy samolotu Indonezyjscy nurkowie znaleźli w Morzu Jawajskim czarną skrzynkę samolotu Air Asia, który rozbił się pod koniec grudnia w drodze do Singapuru.
Armator zapewnia: statek przeszedł badania Armator pozostaje w kontakcie z ich rodzinami, ale poinformował też, że dziś akcja na Morzu Północnym zmieniła charakter z ratunkowej na wydobywczą.
Łotwa na czele UE. Przed nią problem Rosji Ryga zapewnia, że jej prezydencja nie będzie antyrosyjska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)