Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lokalne podatki wzrosną o wskaźnik inflacji

0
Podziel się:

O 4 proc., czyli o wskaźnik prognozowanej inflacji, wzrosną w przyszłym roku stawki najważniejszych podatków i opłat lokalnych w Częstochowie.

Lokalne podatki wzrosną o wskaźnik inflacji
(Amaxim/Dreamstime)

O 4 proc., czyli o wskaźnik prognozowanej inflacji, wzrosną w przyszłym roku stawki najważniejszych podatków i opłat lokalnych w Częstochowie - wynika z dzisiejszej informacji Urzędu Miasta.

Samorządowcy zdecydowali też, że posiadacze aut o bardziej ekologicznych silnikach zapłacą mniejszy podatek od środków transportu, a mieszkańcy, którzy wezmą psa ze schroniska będą zwolnieni z rocznej opłaty za jego posiadanie.

Jeden z najistotniejszych lokalnych podatków - od nieruchomości - wzrośnie w Częstochowie o 4 proc. Podobnie jak w tym roku, również w przyszłym górne stawki podatkowe będą mniejsze dla do budynków przeznaczonych wyłącznie na składowanie opału przez lokatorów mieszkań w budynkach wielorodzinnych bez piwnic, a także dla budynków - w tym mieszkalnych - związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Również opłaty targowe w 2013 r. wzrosną o wskaźnik prognozowanej inflacji. Po zaokrągleniu do pełnych złotych oznacza to wzrost opłat o 1-2 zł. W związku z tym, że waloryzacja stawek w niektórych przypadkach dawała wzrost niższy niż 50 groszy, cztery stawki pozostaną na tegorocznym poziomie. Dotyczy to m.in. sprzedaży prowadzonej z samochodu czy wozu konnego, a także przy oferowaniu towarów z ręki, kosza, wiadra czy słoika.

Stawki podatku od środków transportowych na 2013 rok zwiększono o 4 proc. i zaokrąglono do pełnych dziesiątek złotych. Przy określaniu stawek zróżnicowano ich wysokość, uwzględniając wpływ pojazdu na środowisko. Np. dla aut posiadających certyfikat EURO 5 lub EURO 6 stawkę podstawową zmniejszono o 10 proc.

Za posiadanie psa trzeba będzie w przyszłym roku zapłacić w Częstochowie 68 zł rocznie. Z opłaty zwolnione są osoby, które w 2013 r. przyjmą psa ze schroniska dla bezdomnych zwierząt i będą miały na to stosowne zaświadczenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatki w USA wzrosną? Nastroje w dół Jeżeli obie strony nie uzgodnią w najbliższym czasie sposobów tej redukcji, z początkiem nowego roku zaczną obowiązywać wyższe podatki.
Jedna trzecia planu Tuska zrobiona. Zobacz co nam zgotował Czy premier zrealizuje obietnice, które nam ulżą? Na razie skupił się na...
Posłowie chcą ulżyć firmom. Oto ich pomysły Zobacz, co mogą zyskać firmy na propozycjach poselskich.
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)