Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Nie znaleziono ostatniego dziecka w Warcie

0
Podziel się:

W poszukiwaniach 14-latka brało udział kilkadziesiąt osób. Śledztwo w sprawie tragedii wszczęła Prokuratura Rejonowa w Wieluniu.

Łódzkie: Nie znaleziono ostatniego dziecka w Warcie
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Wciąż nie znaleziono 14-latka porwanego wraz z trójką rodzeństwa przez nurt Warty w pobliżu miejscowości Zalesiaki koło Działoszyna (Łódzkie). Poszukiwania przerwano. We wtorek z rzeki wyłowiono ciała dziewczynek w wieku 7 i 11 lat oraz ich 15-letniego brata.

W poszukiwaniach 14-latka brało udział kilkadziesiąt osób. Strażacy na łodziach i pontonach oraz płetwonurkowie przeszukiwali rzekę a policjanci jej brzegi. Wykorzystywany był również policyjny śmigłowiec; do poszukiwań włączyli się także kajakarze.

_ - Ze względu na zapadające ciemności poszukiwania zostały przerwane. Jutro rano zbierze się sztab kryzysowy, który podejmie decyzję, w jaki sposób poszukiwania będą kontynuowane. Zmieni się sposób i zakres ich prowadzenia; prawdopodobnie nie będzie już wykorzystywany śmigłowiec _ - powiedział rzecznik policji w Pajęcznie asp. Mieczysław Botór.

Śledztwo w sprawie tragedii wszczęła Prokuratura Rejonowa w Wieluniu - poinformował z kolei prokurator Sławomir Anek.

Wszczęto je wstępnie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci dzieci. Ustalani są kolejni świadkowie i trwają przesłuchania, dokonano oględzin kąpieliska; przeprowadzone zostaną też sądowo-lekarskie sekcje zwłok dzieci, które ostatecznie określą przyczyny zgonu.

Śledztwo ma wyjaśnić wszystkie okoliczności wypadku. Prokuratura będzie też badać kwestię opieki i nadzoru nad dziećmi ze strony matki oraz asystentki rodzinnej, która także była na kąpielisku. Opiekunka została już przesłuchana w charakterze świadka. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie możliwe przesłuchanie rodziców dzieci, bowiem - ze względu na ich stan - nie zgadzają się na to psychologowie. Nie jest wykluczone, że nastąpi to dopiero po pogrzebach dzieci.

Według policji cała rodzina to mieszkańcy pobliskiego Trębaczewa. Wiadomo, że była pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej i miała przyznaną asystentkę rodzinną. O zaginięciu dzieci policja została powiadomiona we wtorek ok. godz. 15. Jak ustalono, 36-letnia matka wypoczywała wraz z piątką swych dzieci i opiekunką na dzikim kąpielisku nad Wartą. Według policji 36-letnia matka dzieci była trzeźwa.

Najmłodsza, 5-letnia dziewczynka, pozostawała z matką na brzegu. Natomiast w rzece kąpali się dwaj chłopcy w wieku 14 i 15 lat oraz dwie dziewczynki w wieku 7 i 11 lat. Dzieci zbytnio oddaliły się od brzegu i cała czwórka została porwana przez nurt rzeki.

W akcji ratunkowej brali udział strażacy i policjanci. Do poszukiwań użyto także policyjny śmigłowiec i płetwonurków. Po godzinie poszukiwań ratownicy wyłowili z wody dwoje dzieci. Lekarz stwierdził zgon 7-letniej dziewczynki. Mimo długotrwałej reanimacji nie udało się uratować także jej 15-letniego brata. Później w odległości 3 km od miejsca zdarzenia wyłowiono 11-letnią dziewczynkę; mimo reanimacji jej także nie udało się uratować. Poszukiwania ostatniego z dzieci - 14-latka - przerwano po zapadnięciu zmroku. Rodzice dzieci są w szoku; otrzymali wsparcie policyjnego psychologa.

Według policji Warta w tym miejscu jest szeroka, w niektórych miejscach nawet na ok. 100 metrów i dość głęboka, jednak wielu okolicznych mieszkańców korzystało od lat z tego dzikiego kąpieliska. Wiadomo, że w momencie tragedii na kąpielisku były także inne osoby. Niektórzy świadkowie twierdzą, że próbowali ratować dzieci, ale nurt rzeki był zbyt silny.

Wszczęte śledztwo ma też wyjaśnić odpowiedzialność osób zarządzających tym terenem i brak jego zabezpieczenia. Przedstawiciele gminy twierdzą, że teren ten należy do miejscowej cementowni.

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast - zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym - zobowiązani są do odpowiedniego oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz działań prewencyjnych w zakresie bezpieczeństwa nad wodą.

Ustawowo zobowiązani są m.in. do identyfikacji miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do kąpieli. Powinni także oznakować miejsca niebezpieczne, w tym miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli i objąć je nadzorem.

Zarządzający obszarami wodnymi zobowiązani są też do umieszczenia w ogólnie dostępnym miejscu informacji dotyczących zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego, ograniczeń w korzystaniu z niego oraz sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami alarmowymi.

Tymczasem upały nie odpuszczają. Temperatura w słońcu w południe przekracza 35 stopni Celsjusza. Kto tylko może, szuka ochłody. Morskie plaże, jeziora i rzeki przeżywają oblężenie. Aby relaks nad wodą nie skończył się tragicznie, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Internista Katarzyna Bukol Krawczyk podkreśla, że po długotrwałym opalaniu nagłe schłodzenie organizmu w wodzie może doprowadzić do zatrzymania akcji serca lub zawału.
Doktor Elżbieta Weinzieher z warszawskiego pogotowia dodaje, że równie niebezpieczne mogą być skoki do wody w nieznanym miejscu. Kiedy nie wiadomo co jest na dnie, ani jak głęboka jest woda. Taki brawurowy skok może zakończyć się uszkodzeniem kręgosłupa i kalectwem.
Od początku wakacji utonęło ponad 300 osób.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)