Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Litwa dozbroi ukraińską armię

0
Podziel się:

- Udzielimy Ukrainie wszelkiej pomocy, którą możemy udzielić - zapowiedziała prezydent Litwy.

Litwa dozbroi ukraińską armię
(PAP/EPA)

Litwa dostarczy Ukrainie elementy uzbrojenia - oświadczył dziś prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po rozmowach w Kijowie z litewską prezydent Dalią Grybauskaite (oboje na zdjęciu). Według Grybauskaite Litwa udzieli Ukrainie _ wszelkiej pomocy, której może udzielić _.

_ - Porozumieliśmy się w sprawie dostaw konkretnych elementów konkretnego uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych. Jest to realna demonstracja poparcia _ - powiedział Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej.

Nie wyjaśnił, jakie elementy uzbrojenia Ukraina otrzyma od Litwy i kiedy to nastąpi. Jego rozmówczyni także nie podała szczegółów. - _ Ukraina otrzyma wszelką pomoc, którą posiadany i której możemy udzielić _ - zapewniła.

Poroszenko poinformował jednocześnie o ustaleniach dotyczących leczenia ukraińskich żołnierzy, rannych w walkach z separatystami na wschodzie kraju oraz szkolenia wojskowych z Ukrainy na Litwie.

Grybauskaite zadeklarowała także, że jej kraj może wesprzeć Ukrainę w dążeniach do zwiększenia niezależności energetycznej. _ - Litwa stała się w pełni niezależna, w tym także od rosyjskiego Gazpromu i obecnie może zapewnić sobie dostawy gazu i energii elektrycznej z innych źródeł. Chcemy podzielić się z wami naszym doświadczeniem _ - oświadczyła.

Prócz rozmów dwustronnych Poroszenki i Grybauskaite w Kijowie odbyło się w poniedziałek posiedzenie komitetu prezydentów. Omówiono na nim współpracę w dziedzinie integracji europejskiej i w ramach organizacji międzynarodowych, w tym NATO, a także wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa cybernetycznego.

Odnosząc się do sprawy członkostwa Ukrainy w NATO Poroszenko oświadczył, że decyzja o tym będzie podejmowana w drodze referendum. _ - Decyzja o wejściu do NATO należy wyłącznie do narodu. Opracowaliśmy kryteria, które pozwolą na dostosowanie Ukrainy do wymogów NATO i tylko po tym, gdy je spełnimy, naród zdecyduje podczas referendum, czy wejdziemy do NATO, czy nie _ - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)