Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa broni się przed "wojną niekonwencjonalną"

0
Podziel się:

W przyszłym roku wydatki w tym kraju na obronę wyniosą o jedną trzecią więcej niż w roku bieżącym.

Litwa broni się przed "wojną niekonwencjonalną"
(Mr. T in DC/CC/Flickr)
bESJlUzp

Sejm Litwy zatwierdził pakiet poprawek do ustaw z zakresu obronności państwa, uściślając zasady użycia siły zbrojnych w czasie pokoju. Nowelizacje regulują wykorzystanie broni, materiałów wybuchowych i wojskowego sprzętu technicznego.

_ - Musimy być przygotowani na zmieniającą się sytuację geopolityczną. Musimy mieć środki do odparcia zagrożenia wojną niekonwencjonalną _ - mówił w parlamencie szef sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony poseł Arturas Paulauskas.

Według Paulauskasa _ należy stworzyć możliwość wykorzystania wojska do reagowania na lokalne incydenty zbrojne, niezaliczane do aktów agresji naruszenia granicy państwowej _.

bESJlUzr

O użyciu sił zbrojnych w takich przypadkach ma decydować prezydent jako ich głównodowodzący. Dotychczasowe litewskie ustawodawstwo nie reglamentowało użycia siły zbrojnej w okresie pokojowym.

1 listopada litewska armia rozpoczęła formowanie jednostki szybkiego reagowania. Będzie się ona składać z dwóch batalionów piechoty (zmotoryzowanej i zmechanizowanej) oraz pododdziałów inżynieryjnego i rozpoznawczego, które niedawno uczestniczyły w międzynarodowej operacji w Afganistanie. Jednostka szybkiego reagowania ma liczyć łącznie około 2500 żołnierzy.

W przyszłym roku wydatki Litwy na obronę wyniosą o jedną trzecią więcej niż w roku bieżącym. Zatwierdzony w ubiegłym tygodniu budżet przewiduje, że resort obrony otrzyma 427,5 mln euro, co stanowi równowartość 1,1 proc. produktu krajowego brutto.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad połowa mieszkańców jest za euro Europejska waluta zacznie tam obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.
Rosja wypłaci renty mieszkańcom Unii Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret zapewniający wypłacanie rent weteranom drugiej wojny światowej zamieszkałym na Litwie i Łotwie oraz w Estonii.
Litwini w gotowości bojowej. 22 okręty Rosji Litewskie Ministerstwo Ochrony Kraju poinformowało, że w ubiegłą sobotę w wodach neutralnych Morza Bałtyckiego zauważono 22 rosyjskie okręty. Towarzyszyły im samoloty bojowe.
bESJlUzS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)