Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litewski parlament nie godzi sią na polską pisownię nazwisk

0
Podziel się:

Komitet prawa i praworządności litewskiego Sejmu odrzucił projekt
ustawy o nielitewskiej pisowni imion i nazwisk w dokumentach.

Litewski parlament nie godzi sią na polską pisownię nazwisk
(Bokstaz/Dreamstime)

Komitet prawa i praworządności litewskiego Sejmu odrzucił projekt ustawy o pisowni imion i nazwisk w dokumentach, który przewidywał możliwość zapisu nielitewskiego nazwiska, np. polskiego, w oryginalnej wersji językowej na dalszych stronach paszportu.

_ - Po decyzji Trybunału Sprawiedliwości nie widzę potrzeby zanieczyszczenia dokumentu jeszcze innymi wpisami _ - powiedział przewodniczący komitetu, poseł partii konserwatywnej Stasys Szedbaras.

Przed rokiem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu przyznał rację Litwie w sporze dotyczącym pisowni nazwisk. Trybunał rozpatrzył sprawę Łukasza Pawła Wardyna - prawnika z Polski - i jego żony z Litwy, którym władze w Wilnie odmówiły polskiej pisowni imienia i nazwiska. Małżonkowie uznali to za dyskryminację. Trybunał jednak przyznał rację Litwie, która przekonywała, że jako suwerenne państwo ma prawo do określania pisowni nazwisk na swoim terenie.

Autor odrzuconego przez sejmowy komitet projektu ustawy o pisowni imion i nazwisk w dokumentach poseł Gintaras Songaila określa go jako propozycję kompromisową. Twierdzi, że uwzględnia on dążenia przedstawicieli mniejszości narodowych, głównie Polaków, w kwestii oryginalnego zapisu imion i nazwisk w dokumentach oficjalnych, a także decyzję Sadu Konstytucyjnego z 2009 roku.

Sąd Konstytucyjny przed trzema laty orzekł, że Polacy-obywatele Litwy w paszportach mogą mieć zapis swego nazwiska w formie oryginalnej, ale nie na pierwszej stronie dokumentu, tylko na dalszych jego stronach, jako zapis pomocniczy.

Litewskich Polaków nie zadowala jednak propozycja zapisu swego imienia i nazwiska w formie oryginalnej na dalszych stronach dokumentu. Twierdzą, że mają prawo do autentycznego imienia i nazwiska.

Obecnie nad projektem przedstawionym przez posła Songailę odbędzie się głosowanie w Sejmie. Posłowie mogą odrzucić wniosek komitetu i rozpocząć dyskusję nad możliwością zapisu nielitewskiego nazwiska na dalszych stronach paszportu.

Kwestia pisowni nazwisk polskich na Litwie jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Wprowadzenie pisowni polskich nazwisk na Litwie i litewskich w Polsce z użyciem wszystkich znaków diakrytycznych przewiduje traktat polsko-litewski z 1994 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister atakuje: "To litwnizacja Polaków" Szef dyplomacji zapowiedział, że nie ustanie w wysiłkach na rzecz poprawy sytuacji polskiej mniejszości.
Bojkot Litwy. "Sami zaostrzają konflikt" Prezydent Litwy zignorowała zaproszenie Bronisława Komorowskiego. _ Wilno robi błąd, sami eskalują konflikt _ - komentują politycy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)