Były minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz spotkał się w Wilnie z premierem Litwy Algirdasem Butkevicziusem. Rozmawiali na temat przygotowań do litewskiej prezydencji w Unii Europejskiej, którą nasi sąsiedzi będą sprawować w drugiej połowie roku.
Dowgielewicz ocenił, że przygotowania Litwy do prezydencji są już _ bardzo zaawansowane _. _ - Oczywiście jest to nowy rząd, który przyszedł na jesieni, więc pewne rzeczy musi jeszcze przygotować przed prezydencją, ale wydaje mi się, że w Wilnie jest duża mobilizacja. Przede wszystkim jest duża chęć osiągnięcia sukcesu szczególnie w sprawie szczytu Partnerstwa Wschodniego _ - wskazał.
Dopytywany czy takim sukcesem byłoby podpisanie podczas szczytu PW umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, Dowgielewicz odparł: _ Na pewno tak, ale jest cała lista spraw, które można załatwić w tym roku. Oczywiście byłoby idealnie, gdyby podpisano umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, ale na zakończenie negocjacji tej samej umowy czekają Gruzja, Armenia i Mołdowa. Jest szansa na decyzję w sprawie ruchu bezwizowego dla Mołdowy i postęp w sprawach wizowych dla innych krajów Partnerstwa Wschodniego. Jest bardzo dużo konkretnych spraw, które - przy pomyślnych wiatrach - można zrealizować. Myślę, że Litwa będzie zdeterminowana, aby do tego doprowadzić _.
Jak podkreślił, ważne są również kwestie dotyczące wdrożenia nowego wieloletniego budżetu UE w dziedzinie polityki sąsiedztwa. _ - Czyli to jak lepiej wykorzystać instrument finansowy, jakim Unia dysponuje w ramach polityki sąsiedztwa, bo on w tej chwili nie działa idealnie, mówiąc dyplomatycznie _ - przyznał Dowgielewicz.
Dopytywany czy z premierem Litwy rozmawiał też o dwustronnych polsko-litewskich kwestiach, Dowgielewicz odparł, że rozmowa koncentrowała się na zagadnieniach związanych z UE. Minister ocenił, że strona litewska pozytywnie odebrała deklaracje m.in. Polski dotyczące wsparcia w procesie przygotowań do prezydencji. _ - Rozmawialiśmy o szczegółach politycznego zarządzania prezydencją - o tym jak powinna wyglądać koordynacja w rządzie, o współpracy z Parlamentem Europejskim, współpracy z mediami _ - wyliczał. Oprócz spotkania z Butkeviczusem Dowgielewicz rozmawiał też w Wilnie z szefem litewskiego MSZ oraz z ministrem finansów Litwy.
Dowgielewicz był odpowiedzialny za przygotowania oraz przebieg polskiego przewodnictwa w Radzie UE (lipiec-grudzień 2011). W maju 2012 r. rozpoczął pracę jako wicegubernator Banku Rozwoju Rady Europy odpowiedzialny za kraje Europy środkowej, wschodniej i południowo-wschodniej.
Czytaj więcej o Unii Europejskiej w Money.pl | |
---|---|
Chce wejść do Unii, ale czy spełni warunki? Unii nie podobają się zasądzone w tym kraju wyroki więzienia dla członków byłego rządu, w tym skazanie byłej premier i liderki opozycji. | |
Ten rok będzie trudny, ale Europa wyjdzie z kryzysu. Kiedy? Lewandowski porównał Polskę i Europę do okrętu na wzburzonym morzu. - _ W takich warunkach trzeba unikać nieodpowiedzialnych zachowań, które mogą go rozbujać. _ | |
Polak doradzi im, jak trzeba rządzić _ Jadę na zaproszenie rządu litewskiego. Chcę podzielić się doświadczeniami Polski. _ |