Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lista do europarlamentu bez Waldemara Pawlaka

0
Podziel się:

Na liście PSL w wyborach do PE w regionie mazowieckim są Jarosław Kalinowski, Adam Struzik i Marek Sawicki, a zamiast Waldemara Pawlaka - rzecznik partii Krzysztof Kosiński.

Na zdj. Waldemar Pawlak
Na zdj. Waldemar Pawlak (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na liście PSL w wyborach do PE w regionie mazowieckim są Jarosław Kalinowski, Adam Struzik i Marek Sawicki, a zamiast Waldemara Pawlaka - rzecznik partii Krzysztof Kosiński. Do startu jest namawiany szef partii Janusz Piechociński, który odmawia.

Początkowo nazwisko Pawlaka znalazło się na wstępnej liście kandydatów do europarlamentu, jednak nie ma go na ostatecznej, składającej się z 10 nazwisk. Według rozmówców PAP w PSL były prezes w prywatnych rozmowach przyznawał, że nie jest zainteresowany startem w eurowyborach. Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Pawlakiem.

Według informacji PAP wolne po Pawlaku ostatnie miejsce na liście zaoferowano Kosińskiemu (obaj wywodzą się ciechanowsko-płockiego okręgu wyborczego w wyborach do Sejmu). Kosiński potwierdził, że otrzymał propozycję kandydowania do PE. _ To będzie ważny sprawdzian i dla mnie, i dla całego PSL przed wyborami samorządowymi _ - zaznaczył w rozmowie.

Listę na Mazowszu, zgodnie z przewidywaniami, otworzy europoseł ludowców Jarosław Kalinowski, będą też na niej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i poseł Marek Sawicki.

Na wstępnej liście kandydatów pojawiło się też nazwisko Janusza Piechocińskiego, który został zgłoszony przez mazowiecki zarząd PSL. Szef ludowców zapowiedział jednak przed tygodniem, że nie będzie startował. _ Dziękuję kolegom z Mazowsza, ale nie należy mieszać polityki krajowej i międzynarodowej _ - podkreślił.

Wiceszef mazowieckiego PSL Piotr Zgorzelski powiedział PAP, że będzie namawiał prezesa do startu. _ To byłoby korzystne dla nas, zgodnie z zasadą _ wszystkie ręce na pokład _ _ - wyjaśnił poseł.

Mazowiecka lista PSL do PE ma być zatwierdzona w poniedziałek przez wojewódzkie władze partii. Listami do europarlamentu ma się następnie zająć zaplanowana na 18 stycznia Rada Naczelna PSL. Dzień później w stolicy odbędzie się pierwsza konwencja wyborcza PSL w skali kraju, na której zostaną przedstawieni kandydaci na Mazowszu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w maju tego roku. Wybierzemy 51 europosłów. W sumie w Parlamencie Europejskim nowej kadencji zasiądzie 751 przedstawicieli 28 krajów członkowskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Polaków czekają bardzo ważne wybory. Już w... Konstytucjonaliści zwracają uwagę na skomplikowaną ordynację, niską frekwencję w minionych wyborach do PE, która może wynikać z niewiedzy o ich znaczeniu.
Ofensywa przedwyborcza PSL. Co planują? Prorodzinne zmiany w systemie podatkowym i cykl debat o kształcie zjednoczonej Europy. Tym PSL chce podbić serca wyborców.
Co Leszek Miller obiecał związkowcom? - _ Uważam, że taka partia polityczna jak partia lewicowa, nie powinna przechodzić obojętnie obok takich wydarzeń, jakim jest protest wszystkich central związkowych _ - zapewnia szef partii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)