Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
janusz palikot
09.01.2014 14:55

List gończy za arcybiskupem Wesołowskim? Tego żąda Twój Ruch

Inicjatywa o której poinformował Janusz Palikot, ma związek z odmową wydania arcybiskupa przez Watykan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Poseł partii Roman Kotliński oświadczył, że decyzja Stolicy Apostolskiej to _ skandal prawny i moralny _.

Watykan poinformował polską prokuraturę, że abp Wesołowski jako obywatel Watykanu nie może być poddany ekstradycji. Informację przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak. Abp Wesołowski to b. nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię.

Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedział, że jego klub zwróci się do prokuratury _ z wnioskiem, żądaniem wysłania listu gończego za abp. Wesołowskim _. - _ Każdy, kto był w Watykanie, doskonale wie, że opuszczenie Watykanu i przejście na teren Rzymu nie wiąże się z żadną kontrolą, żadnymi wizami, z czymkolwiek. Jestem pewien, że ten człowiek, Wesołowski, codziennie opuszcza Watykan, gwałci dzieci, płaci za prostytucję dzieci, alkoholizuje się, narkotyzuje się i później uprawia seks z chłopcami niepełnoletnimi _ - mówił Palikot.

_ - Jest pytanie do prokuratora Seremeta, ilu jeszcze chłopców ma zgwałcić arcybiskup Wesołowski, aby prokuratura nie pozwalała na ośmieszanie naszego państwa, że nie jest w stanie ukarać własnego obywatela za ciężkie zbrodnie, które ten człowiek popełnił? _ - pytał szef TR.

Palikot ocenił, że prokuratura stosuje _ wytrychy udając, że zajmuje się tą sprawą _ i chce sprawić wrażenie, że niby zajmuje się sprawą arcybiskupa Wesołowskiego, _ ale tak naprawdę nie chce tego zboczeńca przyprowadzić do więzienia _.

_ - Jeżeli Seremet nie ma odwagi doprowadzić tej sprawy do końca, to niech przekaże ten urząd, chętnie się podejmę i za dwa tygodnie tego drania przywiozę w kajdankach do kraju _ - powiedział szef TR. Jego zdaniem, jeśli abp Wesołowski opuści Watykan, znajdzie się na terenie na przykład państwa włoskiego, to - jeśli Polska wyda Europejski Nakaz Aresztowania - włoski wymiar sprawiedliwości będzie musiał podjąć wobec niego czynności.

Wczoraj rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że polska prokuratura nigdy nie skierowała formalnego wniosku o ekstradycję abpa Wesołowskiego. _ - Natomiast był wniosek o pomoc prawną, celem ustalenia statusu prawnego abpa Wesołowskiego, zwłaszcza jeśli chodzi o jego obywatelstwo _ - powiedział Nowak.

Dodał, że w piśmie wskazano, iż abp Wesołowski jest obywatelem państwa watykańskiego, a prawo karne państwa watykańskiego nie zezwala na ekstradycję obywatela tego kraju. Watykan poinformował też, że prowadzi własne postępowanie w sprawie abpa Wesołowskiego.

Śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych: ks. Wojciecha Gila i abp. Wesołowskiego - odwołanego przez papieża Franciszka nuncjusza apostolskiego na Dominikanie - od końca września prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Formalną podstawą wszczęcia śledztwa były informacje, jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzone jest tam postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli.

Prokurator generalny Dominikany przesłał do Polski materiały ws. pedofilii polskich duchownych. Na początku grudnia prokuratura otrzymała tłumaczenia materiałów - ponad 600 stron dokumentów. Są to m.in. ekspertyza informatyka badającego zatrzymane w śledztwie komputery, a także protokoły przesłuchań pokrzywdzonych i świadków, dokumenty bankowe oraz opinia psychologiczna.

Nuncjusz apostolski na Dominikanie abp Wesołowski został w sierpniu odwołany ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię. Podawano wtedy, że Watykan wszczął postępowanie wobec zarzutów pedofilii. Watykańskie postępowanie w związku z zarzutami wobec abpa Wesołowskiego toczy się w Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się wszystkimi takimi przypadkami. Najwyższą karą kościelną za pedofilię jest wykluczenie ze stanu duchownego.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawo i Sprawiedliwość idzie po władzę? Z najnowszego sondażu wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma lepsze notowania od PO.
Palikot o aborcji. Propozycje kar są drakońskie Palikot powołał się na informacje w mediach, że Komisja Kodyfikacyjna przygotowała propozycje zmian w kodeksie karnym.
Janusz Palikot wie, jak ograniczyć korupcję Zdaniem lidera Twojego Ruchu do naprawy życia publicznego przyczyniłyby się: kadencyjność funkcji publicznych, jawność wszystkich dochodów oraz ograniczenie immunitetu dla prokuratorów.
Tagi: janusz palikot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz