Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Likwidacja straży miejskiej nie dojdzie do skutku

0
Podziel się:

Straż miejska np. interweniuje w sporach sąsiedzkich oraz zajmuje się bezpańskimi i dzikimi zwierzętami.

Likwidacja straży miejskiej nie dojdzie do skutku
(Witek Sroga/East News)

Radni Żywca odrzucili podczas nadzwyczajnej sesji wniosek grupy mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej - poinformował rzecznik magistratu żywieckiego Tomasz Terteka.

Radni w uzasadnieniu uchwały o odrzuceniu wniosku zwrócili uwagę, że grupa mieszkańców, która zabiegała o przeprowadzenie plebiscytu, nie spełniła formalnych wymogów. Przede wszystkim niewystarczająca była liczba podpisów. Do wniosku dołączone zostały arkusze z poparciem 3201 żywczan, ale po ich weryfikacji okazało się, że 751 podpisów jest nieważnych. Pozostało 2450 podpisów, a wymagana minimalna ich liczba wynosiła 2613.

Wniosek o przeprowadzenie referendum złożyła w grudniu ubiegłego roku mieszkańcy związani z Kongresem Nowej Prawicy. Jeden z inicjatorów, Grzegorz Szczotka, mówił wówczas że _ straż miejska, która utrzymywana jest z pieniędzy podatników, nie spełnia oczekiwań mieszkańców _. _ Nie reaguje odpowiednio na nieprawidłowości, nie zajmuje się poszukiwaniem sprawców wyrzucania śmieci w lesie, a skupia się na nabijaniu miastu kasy poprzez karanie kierowców za złe parkowanie _ - ocenił.

Według Terteki straż miejska spełnia w mieście pozytywną rolę. _ Dba o porządek nie tylko na parkingach, ale w całym mieście. Interweniuje też w sporach sąsiedzkich oraz zajmuje się bezpańskimi i dzikimi zwierzętami. W Żywcu straż miejska się sprawdza _ - powiedział.

Żywiecka straż miejska liczy ponad 20 funkcjonariuszy.

Żywiec to kolejne miasto w województwie śląskim, w którym działacze Kongresu Nowej Prawicy chcieli zlikwidować straż miejską, uważając ją za zbyt drogą i nieefektywną. W Rybniku nie udało się zebrać odpowiedniej liczby podpisów. W Pszczynie referendum zostało przeprowadzone, ale ze względu na niską frekwencję było nieważne.

Czytaj więcej w Money.pl
Decydują o przyszłości Straży Miejskiej W ubiegłym roku utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało niespełna 1,3 mln zł - ok. 100 tys.
Zmiany w konstytucji. Naciski nie pomogą Przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, może liczyć na rozmowę z prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie zmiany konstytucji.
Jest prezydentem od 30 lat. Będzie zmiana? Według wstępnych informacji, frekwencja w referendum nie była wysoka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)