Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gowin
23.04.2012 12:48

Likwidacja sądów o pół roku później. Gowin zmienia plan

Połączenie mniejszych sądów rejonowych z większymi powinno nastąpić 1 stycznia 2013 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

_ - Przy tak bizantyjskiej strukturze polskie sądy nie są w stanie orzekać krótko _ - przekonuje minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Planowana reforma sądów, przewidująca m.in. połączenie części mniejszych sądów rejonowych z większymi, powinna wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku, a nie - jak dotąd zakładano - 1 lipca - zapowiedział Gowin.

Minister tłumaczył tę zmianę wydłużeniem w czasie konsultacji społecznych. Potwierdził, że ostateczna liczba sądów, które mają być połączone z innymi, będzie mniejsza niż pierwotnie zakładano.

_ - Trwa kolejna faza konsultacji społecznych w sprawie tzw. znoszenia sądów (...). Ponieważ te konsultacje społeczne traktujemy z maksymalną powagą i zdecydowaliśmy się na ich kolejną turę, w związku z tym planuję wprowadzenie tej reformy nie od 1 lipca, bo sądy miałyby zbyt mało czasu na przystosowanie się do tej zmiany, tylko od 1 stycznia _ - zadeklarował Gowin.

Pytany o zmniejszenie liczby sądów planowanych do zniesienia, minister wyjaśnił, że _ konsultacje społeczne mają to do siebie, iż pod ich wpływem rząd, w tym przypadku Ministerstwo Sprawiedliwości, modyfikuje swoje rozwiązania _.

_ - Rzeczywiście, tak jak już w drugiej fazie konsultacji przewidzieliśmy nieznacznie zmniejszenie liczby sądów przeznaczonych () do połączenia z sądami większymi, tak samo sądzę, że i po tej ostatniej fazie konsultacji ta liczba ulegnie pewnemu ograniczeniu _ - powiedział minister.

Reforma miała pierwotnie dotyczyć około 120 sądów. Plan zakłada, że sądy rejonowe, w których pracuje do 14 sędziów, miałyby zostać zniesione i przyłączone - już jako wydziały zamiejscowe - do innych, większych sądów rejonowych. Gowin mówił wcześniej, że reforma może dotyczyć 100-110 sądów.

_ - Premier postawił mi jasne zadanie w expose. Czas orzekania w polskich sądach na koniec kadencji ma być o jedną trzecią krótszy - oczekują tego miliony Polaków. Tego zadania nie da się wykonać, jeżeli nie zracjonalizujemy struktury organizacyjnej sądownictwa _ - tłumaczył w poniedziałek w Katowicach minister.

Podkreślił, że znoszenie sądów nie oznacza ich likwidacji. _ - Chodzi o to, żeby w sensie administracyjnym połączyć część tych najmniejszych sądów z większymi - po to, by unikać sytuacji, w których np. na skutek urlopów zdrowotnych czy macierzyńskich niektóre sądy są kompletnie zdezorganizowane, sparaliżowane _ - tłumaczył szef resortu sprawiedliwości.

_ - Dzisiaj ani minister sprawiedliwości, ani prezes sądu okręgowego, w takiej sytuacji nie może nic zrobić. Po tym, jak w sensie administracyjnym dwa lub trzy sądy będą połączone, tam, gdzie są przestoje czy zatory, będzie można kierować sędziów z sądów sąsiednich _ - dodał minister, podkreślając, iż ma świadomość, że _ to nie jest reforma szczególnie popularna w środowiskach lokalnych, ale z pewnością służąca interesowi ogółu społeczeństwa _.

Według Gowina obecnie na około 7 tys. sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych, połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Koalicja trzeszczy. PSL przeciw dużej reformie Ludowcy kolejny raz protestują przeciw planom reorganizacji sądów rejonowych.
Minister obiecał: Zniknie tylko część prezesów Samorządowcy zaczynają serię pikiet pod ministerstwem sprawiedliwości. Niepokoją ich plany reorganizacji sądów.
Tagi: gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz