Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liczba ofiar w Iraku. ONZ: Od początku roku zginęło ponad 5,5 tys. cywilów

0
Podziel się:

ONZ obarcza winą za większość zbrodni dżihadystów, dowodzonych przez Państwo Islamskie, które dąży do stworzenia na terytorium Iraku i Syrii państwa wyznaniowego opartego na prawie szariatu.

Liczba ofiar w Iraku. ONZ: Od początku roku zginęło ponad 5,5 tys. cywilów
(AP/FOTOLINK/East News)

Ponad 5,5 tys. cywilów zginęło, a 11 tys. zostało rannych w Iraku od początku roku. ONZ opublikował w piątek szczegółowy raport dotyczący ofiar w kraju, w którym od miesięcy dochodzi do intensywnych walk między siłami rządowymi a dżihadystami.

ONZ wylicza w dokumencie, że od stycznia zginęło co najmniej 5576 cywilów, a rannych zostało 11 665 osób. Przypomia, że w samym czerwcu zginęło 1531 cywilów. ONZ ostrzega, że w związku z walkami sunnickich rebeliantów z wojskami wiernymi rządowi w Bagdadzie dochodziło do licznych przypadków masowych egzekucji ludności cywilnej, popełniania przestępstw seksualnych, porwań, morderstw o charakterze politycznym i religijnym oraz zabójstw dzieci.

ONZ obarcza winą za większość zbrodni dżihadystów, dowodzonych przez Państwo Islamskie, które dąży do stworzenia na terytorium Iraku i Syrii państwa wyznaniowego opartego na prawie szariatu. Jednak zwraca też uwagę, że odnotowano przypadki popełniania przestępstw i zbrodni przez siły rządowe.

Od około miesiąca trwa na północy i zachodzie Iraku ofensywa sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego. Dążą oni do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Najkrwawszy miesiąc. Większość ofiar - cywile _ Szokująca liczba ofiar cywilnych w jednym miesiącu wskazuje na ogromną potrzebę zapewnienia ochrony ludności cywilnej _ - powiedział przedstawiciel ONZ
ONZ informuje o ponad tysiącu ofiar w Iraku Rzecznik ONZ Rupert Colville podał też , że ponad 650 osób jest rannych
Rebeliaci przejęli budynek władz w Mosulu Świadkowie starcia podkreślają, że rebelianci mieli ze sobą czarne flagi z symbolami, którymi posługują się islamiści z ISIL - grupy dżihadystów, która oderwała się i skonfliktowała z Al-Kaidą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)