Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
libia po wojnie
31.08.2014 20:47

Libia po wojnie. Ambasador USA: nasza ambasada nie została splądrowana

Amerykanie zamknęli placówkę w Trypolis. Teraz dochodzą ich słuchy, że została przejęta przez libijskie bojówki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. federal government/public domain)

Ambasador USA w Libii Deborah Jones (na zdjęciu), która od ewakuacji pod koniec lipca personelu dyplomatycznego z Trypolisu przebywa na Malcie, poinformowała że tylko aneks mieszkalny ambasady został opanowany przez islamskie milicje, a cały kompleks _ nie został złupiony _.

_ - Według mojej wiedzy i według ostatnich zdjęć, teren amerykańskiej ambasady w Trypolisie jest pod ochroną i nie został złupiony _ - napisała na Twitterze ambasador Deborah Jones.

W ten sposób Jones odpowiedziała na zamieszczone w internecie nagranie wideo, na którym pokazano grupę ludzi z bronią, siedzących na balkonach i wokół basenu ambasady.

Milicje wchodzące w skład koalicji Fadżr Libia (Jutrzenka Libii), w tym islamistyczne, poinformowały w niedzielę, że przejęły kontrolę nad ambasadą USA. Wyjaśnili, że w kompleksie zostaną umieszczeni bojownicy w celu zabezpieczenia terenu i niedopuszczenia do splądrowania obiektu.

Ambasador Jones podkreśliła, że na nagraniu widać obiekt _ przypominający aneks mieszkalny _ amerykańskiej placówki dyplomatycznej w Trypolisie, dodając, że _ nie może w sposób ostateczny tego potwierdzić, bo na miejscu jej nie było _. Dodała jednak: _ Ci, którzy odwiedzili ambasadę, znają prawdę _.

Fotoreporter agencji AFP twierdzi, że w pomieszczeniach zajmowanych przez milicję są niewielkie zniszczenia.

Bojownicy Fadżr Libia, głównie z Misraty położonej 200 km na wschód od Trypolisu, 22 sierpnia po zażartych walkach z milicjami z As-Zintan (ok. 130 km na zachód od Trypolisu), przejęli kontrolę nad stołecznym lotniskiem, położonym niezbyt daleko od ambasady USA.

USA ewakuowały 26 lipca cały swój personel dyplomatyczny z placówki w Trypolisie i zawiesiły działalność dyplomatyczną w Libii z powodu _ realnego zagrożenia _.

Czytaj więcej w Money.pl
Niebezpiecznie w Libii. Polacy ewakuowani _ Z uwagi na niebezpieczną sytuację w Libii podjąłem decyzję o czasowym zawieszeniu ambasady Polski w Trypolisie oraz ewakuację placówki i naszych rodaków - _ napisał minister spraw zagranicznych na Twitterze.
F-16 i śmigłowce ewakuowały personel USA Personel, w tym żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej strzegący placówki, został ewakuowany drogą lądową.
Tagi: libia po wojnie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz