Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Libia: Masowa ucieczka więźniów w Bengazi

0
Podziel się:

Ponad tysiąc osadzonych w więzieniu w Bengazi we wschodniej Libii dziś z niego zbiegło. Większość odbywała wyroki za poważne przestępstwa - poinformowały libijskie siły bezpieczeństwa.

Libia: Masowa ucieczka więźniów w Bengazi
(Willeecole/Dreamstime)

Władze potwierdziły, że więzienie zaatakowane zostało z zewnątrz.

Powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa agencja AFP podaje, że doszło do ataku na więzienie, w którym osadzeni podnieśli bunt. Siły specjalne wezwane na pomoc dostały rozkaz, by nie strzelać do więźniów - dodało to źródło.

Premier Ali Zidan potwierdził ucieczkę. Według niego szturm na więzienie przypuścili okoliczni mieszkańcy, którzy _ nie chcieli mieć tego więzienia w pobliżu swych domów _.

Do ucieczki doszło w czasie, gdy w Libii zaostrzyły się jeszcze napięcia po zabójstwie w Bengazi w piątek działacza politycznego Abdelsalama al-Musmariego. Był on krytykiem rządu, w którego skład wchodzi partia wywodząca się z Bractwa Muzułmańskiego.

W nocy z piątku na sobotę setki Libijczyków wyszły na ulice, by zaprotestować z powodu tego zabójstwa, zaatakowane zostały biura Bractwa Muzułmańskiego.

Zidan zapowiedział w sobotę, że Libia zamknie granicę z Egiptem, by uniemożliwić sprawcom zabójstwa jej przekroczenie. Oświadczył też, że przeprowadzi zmiany w rządzie, m.in. zmniejszy liczbę ministerstw.

Od czasu obalenia dyktatury Kadafiego przez społeczną rewoltę w 2011 r. Libia jest wciąż odległa od politycznej stabilizacji, a sytuację pogarsza znaczna ilość rozgrabionej z państwowych arsenałów broni. W kraju działają zbrojne bandy, coraz częściej kierujące swe ataki przeciwko instytucjom rządowym.

Czytaj więcej w Money.pl
11 więźniów uciekło z więzienia. Są groźni Dwaj ze zbiegów zostali odnalezieni w pobliskim kościele i aresztowani. Wszyscy uciekinierzy są Albańczykami.
Brawurowa ucieczka z więzienia. Jak w filmie Dwaj więźniowie w Kanadzie wykazali się nie lada brawurą, podejmując się w niedzielę ucieczki z więzienia helikopterem - podała kanadyjska policja.
W tej kwestii polscy politycy są niemal zgodni Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w komisji sejmowej projektów - rządowego i autorstwa SP - dotyczących izolacji groźnych zabójców już po odbyciu przez nich kary.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)