Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liban bez rządu. Znowu wojna domowa?

0
Podziel się:

Ustąpienie rządu i ogłoszenie wyborów nie uspokoi sytuacji politycznej w kraju, zaognionej z powodu wojny domowej w sąsiedniej Syrii

Liban bez rządu. Znowu wojna domowa?
(PAP/EPA)

Liban bez rządu. Prezydent Michel Sulaiman przyjął rezygnację premiera Nadżiba Mikati (na zdjęciu). Do czasu planowanych na czerwiec wyborów parlamentarnych, krajem będzie zapewne rządził gabinet tymczasowy.

Nie uspokoi to raczej sytuacji politycznej w Libanie, zaognionej z powodu wojny domowej w sąsiedniej Syrii, a także wewnętrznego konflktu z wpływowym szyckim Hezbollahem. Hezbollah i jego polityczni sojusznicy zablokowali utworzenie organu mającego nadzorować wybory. Nie zgodził się też na przedłużenie kadencji szefa sił bezpieczeństwa generała Aszrafa Rifiego, który podobnie jak Mikati jesty sunnitą. Rifi za kilka dni ma przejść na emeryturę.

_ - To była moja osobista decyzja _ - powiedział prezydent Sulaiman tłumacząc, dlaczego przyjął dymisję rządu. Wyraził nadzieję, że utoruje to drogę do rozwiązania impasu politycznego w Libanie.

Nadżib Mikati, popierany ówcześnie przez Hezbollah i jego sojuszników, otrzymał misję utworzenia rządu w styczniu 2011 roku - po upadku gabinetu Saada Hariririego. Nowy premier napotkał duże trudności w tworzeniu rządu ze względu na bojkot ze strony polityków Sojuszu 14 Marca, reprezentującego siły antysyryjskie oraz z powodu rywalizacji przy obsadzaniu poszczególnych tek ministerialnych.

Udało mu się ogłosić skład gabinetu dopiero po 5 miesiącach. Równą liczbę tek dostali muzułmanie i chrześcijanie - po piętnaście. Jednak sunnici otrzymali siedem miejsc stanowisk, a szyici jedynie pięć, mimo że tradycyjnie przysługuje im w rządzie taka sama liczba miejsc.

Czytaj więcej w Money.pl
To pierwszy taki atak syryjskiego lotnictwa Syryjskie siły powietrzne dziś po raz pierwszy ostrzelały terytorium w pobliżu granicy libańsko-syryjskiej. Napływają sprzeczne informacje dotyczące tego, czy rakiety spadły na terytorium Libanu czy Syrii.
Masowo uciekają przed wojną. Po raz drugi W przeszłości opuścili ojczyznę na skutek konfliktu z Izraelem, dziś po raz kolejny szukają schronienia w Libanie.
Amerykanie ich zbroją. Przeciw Syrii? USA przekazały Libanowi 200 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 - poinformowała armia libańska, sygnalizując w ten sposób wzrost swego potencjału przeciwdziałania konfliktom wewnętrznym, inspirowanym wydarzeniami w sąsiedniej Syrii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)