Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lewica opracuje projekt ustawy o związkach partnerskich

0
Podziel się

Nad przepisami będą pracować też środowiska homoseksualne.

Lewica opracuje projekt ustawy o związkach partnerskich
(Brazil2/iStockphoto)
bEhxQRDV

Klub Lewicy spotka się dziś z przedstawicielami Grupy Inicjatywnej do spraw związków partnerskich. Wspólnie mają opracować projekt ustawy o związkach partnerskich.

Środowiska homoseksualne chcą przedstawić Lewicy swoje postulaty dotyczące projektu, a także zaprezentować jak regulowane są ich prawa w innych krajach Europy - powiedziała wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska.

Grupa Inicjatywna domaga się m.in.

bEhxQRDX
  • prawa do pochowania zmarłego partnera,
    • możliwości bycia pełnomocnikiem procesowym partnera,
    • możliwości ubiegania się przez partnera niebędącego obywatelem polskim o prawo pobytu na terytorium naszego kraju oraz o polskie obywatelstwo. Grupa postuluje też aby osoby pozostające w związkach partnerskich miały prawo do: otrzymywania informacji o stanie zdrowia partnera, podejmowania decyzji związanych z jego leczeniem, dziedziczenia ustawowego czy wspólnego opodatkowania się.

Jak oceniła Piekarska, większość postulatów osób homoseksualnych ma charakter ekonomiczny i finansowy. - _ Te postulaty będą podstawą do dalszych prac nad projektem _ - podkreśliła Piekarska. Jej zdaniem, w obecnej kadencji Sejmu projekt ustawy o związkach partnerskich jest nie do uchwalenia. Dobrze jednak, by taki projekt powstał, a inne ugrupowania się do niego odniosły - mówiła.

Yga Kostrzewa z Grupy Inicjatywnej także uważa, że w obecnej kadencji Sejmu taki projekt nia ma szans na uchwalenie. - _ To kwestia kolejnych pięciu, a może i dziesięciu lat _ - oceniła Kostrzewa.

Przedstawiciele Grupy uważają jednak, że jest to dobry moment na rozpoczęcie dyskusji na ten temat, dlatego wysłali listy do wszystkich klubów parlamentarnych. Od klubu Lewicy Grupa oczekuje wsparcia medialnego i merytorycznego w pisaniu projektu.

bEhxQREd

_ - Polska jest w Unii Europejskiej w mniejszości wśród krajów, gdzie takich regulacji nie ma _ - zaznaczył Tomasz Szypuła z Kampanii Przeciwko Homofobii.

bEhxQREy
prawo
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)