Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lekarze w Polsce. Senat poprał zmiany w opiece zdrowotnej

0
Podziel się:

Nowelizacja umożliwia lekarzom pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych poradni podstawowej opieki zdrowotnej i podpisywanie umów z NFZ, zaraz po zrobieniu specjalizacji.

Lekarze w Polsce. Senat poprał zmiany w opiece zdrowotnej
(AlexRaths/iStockphoto)

Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy, umożliwiającą młodym pediatrom i internistom otwieranie praktyk podstawowej opieki zdrowotnej i podpisywanie umowy z NFZ.

Nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 73 senatorów, 52 było za, jeden przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Uchwalona przez Sejm 21 marca nowelizacja umożliwia lekarzom pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych poradni podstawowej opieki zdrowotnej i podpisywanie umów z NFZ, zaraz po zrobieniu specjalizacji.

Obecnie praktykę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może otworzyć lekarz po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej. Taką praktykę prowadzić mogą także interniści i pediatrzy, jednak tylko ci, którzy od lat pracują w POZ. Natomiast młodzi lekarze pediatrzy mogą być wyłącznie pracownikami placówki POZ lub liczyć na zatrudnienie w szpitalu.

Nowela zawiera także przepisy, które mają ułatwić dzieciom dostęp do lekarzy specjalistów, jeśli wynik badań przesiewowych - mających na celu wykrycie wad wrodzonych, wykonywanych u dzieci do pierwszego roku życia - będzie nieprawidłowy. Dziecko będzie wówczas niezwłocznie kierowane do lekarza specjalisty bez konieczności wystawiania skierowania do poradni specjalistycznej przez lekarza POZ.

Ponadto w myśl nowych przepisów, w ciągu roku kalendarzowego będzie można 3 razy (obecnie 2 razy) bezpłatnie zmienić: świadczeniodawcę, lekarza, pielęgniarkę i położną POZ.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia przypominał, że celem tej nowelizacji jest zwiększenie liczebności kadr pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej. - _ Proponujemy uregulowanie katalogu lekarzy, którzy mogą pełnić rolę lekarza rodzinnego. Dziś mogą to być lekarze rodzinni oraz część lekarzy innych specjalizacji, którzy nabyli uprawnienia poprzez staż pracy w POZ _ - mówił.

Zapewniał też, że nie będzie takich sytuacji, gdy po otwarciu praktyki w ramach POZ lekarze pediatrzy będą leczyli dorosłych, a interniści - dzieci. W ustawie jest bowiem zapis, że lekarze w ramach POZ mają wykonywać obowiązki w zakresie swych kompetencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Są pomysły na krótsze kolejki do lekarzy Oceniamy koncepcje ministra zdrowia na skrócenie kolejek do lekarzy. - _ Efekt będzie mizerny _ - mówią lekarze i eksperci.
21 mln dolarów dla okulisty. Gdzie tak zarabiają? Dane na temat płatności, jakie otrzymują lekarze z Medicare, czyli powstałego prawie 50 lat i finansowanego przez państwo programu opieki zdrowotnej dla osób starszych, jak dotąd nie były nigdy publikowane.
Jutro debata PiS. Przyjdzie premier? _ - Jarosław Kaczyński nie chciał spotkania jeden na jeden, więc na debatę przyjdzie minister zdrowia - _powiedziała rzecznik rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)