Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarz sprawdzi ubezpieczenia pacjenta. Ustawa w Sejmie

0
Podziel się:

Pracownicy placówek medycznych będą mogli w kilka sekund przez internet
sprawdzić, czy pacjent posiada ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia - zakłada rządowy projekt
ustawy, który w środę sejmowa komisja zdrowia skierowała do prac w podkomisji.

Lekarz sprawdzi ubezpieczenia pacjenta. Ustawa w Sejmie
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Pracownicy placówek medycznych będą mogli w kilka sekund przez internet sprawdzić, czy pacjent posiada ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia - zakłada rządowy projekt ustawy, który sejmowa komisja zdrowia skierowała do prac w podkomisji.

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowela dotyczy Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU), który prowadzi NFZ.

Jak mówił podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, głównym celem projektu jest uporządkowanie systemu potwierdzania uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. Zaznaczył, że dotychczasowe dokumenty poświadczające to uprawnienie zostaną utrzymane.

Boni podkreślił, że pracownicy rejestracji w placówkach medycznych, wpisując do systemu informatycznego PESEL pacjenta, będą mogli w ciągu kilku sekund otrzymać z NFZ informację o jego ubezpieczeniu. W przypadku noworodków do trzeciego miesiąca podawany będzie mógł być PESEL rodziców. - _ Zdejmujemy z lekarzy odpowiedzialność za sprawdzanie, czy osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych _ - mówił Boni. Rozwiązanie to ma dotyczyć także medyków, którzy nie posiadają kontraktu z NFZ, ale mają umowę na wypisywanie recept refundowanych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/60/m77884.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lekarze;uzyskaja;dostep;do;danych;zus,240,0,1005040.html) *ZUS pozwoli im zajrzeć w bazy ubezpieczonych * Już niebawem lekarze za pośrednictwem internetu będą mogli sprawdzić, czy chory jest ubezpieczony.

Szef MAC poinformował, że po otrzymaniu informacji o braku ubezpieczenia, pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne.

Boni podkreślił, że informacja o braku ubezpieczenia może być przykazana przez NFZ np. w sytuacji, gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do ubezpieczenia. Minister zaznaczył, że pacjent składając oświadczenie będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje.

Boni podkreślił, że nowe rozwiązania będą bazowały na wymianie informacji pomiędzy NFZ, ZUS i KRUS. W związku z wdrażaniem systemu NFZ poniesie koszty na poziomie 10 mln zł, ZUS i KRUS - po 5 mln zł. Szef MAC poinformował, że projekt był konsultowany m.in. z Głównym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Dodał, że trwają prace nad kartą ubezpieczenia zdrowotnego.

Według Józefy Hrynkiewicz (PiS), projekt powoduje niepotrzebne koszty, gdyż ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce nie posiada 2-3 proc. osób, a tylko część chce korzystać z leczenia.Anna Zalewska (PiS) oceniła, że rozwiązania proponowane przez Boniego są powierzchowne i nie rozwiązują problemów związanych z informatyzacją służby zdrowia. Jak podkreślała, w niektórych małych miejscowościach są problemy z dostępem do internetu, więc system może okazać się nieprzydatny.

Z kolei zdaniem Beaty Małeckiej-Libery (PO) w projekcie zawarte są pożądane zmiany dot. dostępu do informacji o ubezpieczeniu pacjentów. _ - To krok w dobrym kierunku. Uporządkowane zostaną bazy danych o ubezpieczonych _ - podkreśliła.

Wprowadzenie elektronicznego wykazu ubezpieczonych zapowiedział na początku roku premier Donald Tusk. Zaznaczył, że jest to jeden z priorytetów. Taką deklarację premier złożył po spotkaniu z lekarzami, którzy prowadzili protest przeciw obowiązującym od 1 stycznia przepisom refundacyjnym. Lekarze podkreślali, że nie mogą ponosić odpowiedzialności za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym, ponieważ nie posiadają szybkiego dostępu do aktualnych danych dotyczących ubezpieczonych.

Według projektu pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do sieci lub wizyty domowej), wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA.

Zakłada się, że to NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony, by je otrzymać. Proponowane rozwiązania gwarantują świadczeniodawcy, że NFZ nie odmówi rozliczenia takiego świadczenia z powodu braku uprawnień, gdy okaże się, że udzielił świadczenia pacjentowi, którego prawo zostało potwierdzone (elektronicznie, przez złożenie oświadczenia lub okazanie dokumentu).

W przypadku, gdy okaże się, że pacjent był nieuprawniony do świadczenia, np. złożył fałszywe oświadczenie, to NFZ będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz nienależnej refundacji leku. NFZ będzie miał możliwość odzyskania tych środków w postępowaniu egzekucyjnym na drodze administracyjnej, a nie sądowej. Dotychczas to na świadczeniodawcy ciążył obowiązek egzekwowania od nieuprawnionej osoby kosztów udzielonego mu świadczenia.

ubezpieczenia zdrowotne
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)