Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Legislacyjny problem przed Euro 2012

0
Podziel się:

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych wciąż nie ma przepisów wykonawczych.

Legislacyjny problem przed Euro 2012
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bETUBaXp

_ - Brak przepisów wykonawczych do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych utrudnia przygotowania do Euro 2012 _ - uważa dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stołecznego ratusza Ewa Gawor. MSWiA uspokaja - prace nad rozporządzeniami są na etapie końcowym.

Chodzi m.in. o rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne organizatora imprezy masowej w zakresie wyszkolenia i wyposażenia oraz szczegółowych warunków i sposobów ich działania. Stare przepisy obowiązują do końca stycznia.

Jak wyjaśniła rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, do projektu nowego rozporządzenia wprowadzone zostały postulaty partnerów społecznych i trafił on do uzgodnień międzyresortowych oraz kolejnych konsultacji społecznych. Gdy się zakończą, projekt będzie rozpatrywany przez Komitet Stały Rady Ministrów, a później trafi pod obrady rządu. Dopiero wtedy rozporządzenie zostanie opublikowane.

bETUBaXr

W przesłanych PAP wyjaśnieniach Woźniak podkreśliła jednak, że krótkotrwały brak nowych przepisów nie będzie mieć wpływu na możliwości działania członków służby porządkowej, którzy już posiadają zaświadczenia o ukończonym kursie, a spowoduje jedynie _ przejściową niemożność _ szkolenia nowych kandydatów.

_ - Członkowie służb porządkowych, którzy uzyskali stosowne zaświadczenia () będą mogli nadal wykonywać swe obowiązki, ponieważ zaświadczenia wydane zostały bezterminowo. Ponadto zgodnie z nowym rozporządzeniem zaświadczenia te zachowują ważność _ - napisała rzecznik MSWiA.

Naczelnik wydziału imprez masowych i zgromadzeń publicznych warszawskiego ratusza Mirosław Szymanek powiedział w rozmowie z PAP, że brakuje także rozporządzenia dotyczącego systemu identyfikacji i monitoringu obiektów sportowych, a parametry obiektywów kamer, które określono w jego projekcie, są zbyt wyśrubowane i nikt takich nie produkuje.

_ - Jeśli wyjdzie to w postaci rozporządzenia ministra, zamykamy wszystkie obiekty, bo nikt nie będzie w stanie spełnić tych wymogów _ - powiedział. Woźniak poinformowała, że to rozporządzenie zostanie podpisane przez ministra SWiA w najbliższych dniach. Przyznała, że do resortu zgłaszane były propozycje zmniejszenia wymagań technicznych dla jakości utrwalanego podczas imprez masowych obrazu, a konsultacje z policją wykazały, że mogą one zostać częściowo uwzględnione.

bETUBaXx

Zmiany merytoryczne w kolejnej wersji projektu rozporządzenia były jednak tak daleko idące, że trafił on do ponownych konsultacji międzyresortowych i społecznych. Gawor zwróciła uwagę także na problem niekompatybilnych środków łączności, którymi posługują się poszczególne służby państwowe, takie jak policja czy straż pożarna. Jak powiedziała, dziś służby dysponują różnymi środkami łączności, przez co _ lepiej albo gorzej się słyszą _.

bETUBaXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)