Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nianie
20.06.2013 13:29

Legalne zatrudnianie niań. Będą ułatwienia dla rodziców

Przebywając na zwolnieniu lekarskim w czasie choroby dziecka, nie trzeba będzie wyrejestrowywać legalnie zatrudnionej niani - zapowiedział wiceminister pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Przebywając na zwolnieniu lekarskim w czasie choroby dziecka, nie trzeba będzie wyrejestrowywać legalnie zatrudnionej niani - zapowiedział wiceminister pracy Marek Bucior. Na kłopoty z tym związane skarżą się rodzice, którzy zdecydowali się zarejestrować nianię w ZUS.

Wiceminister Bucior w czwartek w Sejmie odpowiadał na pytania posłanek Ewy Kołodziej i Magdaleny Gąsior-Marek (PO) w sprawie legalnego zatrudniania niań.

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech (tzw. żłobkowa), która weszła w życie w kwietniu 2011 r., wprowadziła zachęty do legalnego zatrudniania opiekunek do dzieci - jeśli rodzice zgłoszą do ZUS-u umowę zawartą z nianią, budżet będzie opłacał za nią składki od kwoty nie większej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Jak mówiła Kołodziej, z sygnałów wynika, że ZUS kwestionuje konieczność zatrudniania niani, gdy jedno z rodziców jest na zwolnieniu z powodu choroby dziecka. Zakład argumentuje, że rodzic sprawuje wtedy osobistą opiekę nad dzieckiem, nie ma więc konieczności zatrudniania niani.

Posłanka wskazywała, że nie zawsze jest to takie oczywiste - np. w niektórych rodzinach jest więcej niż jedno dziecko, trzeba opiekować się chorym i jednocześnie zajmować się zdrowym, co może być kłopotliwe dla jednej osoby. Dodatkowo, konieczność wyrejestrowywania niani i potem rejestrowania jej na nowo, gdy zwolnienie dobiegnie końca, jest na tyle uciążliwe, że może zniechęcić rodziców do legalnego zatrudniania niań.

Jak poinformował Bucior, w sytuacji, gdy dziecko zachoruje i rodzic bierze zwolnienie, budżet państwa finansuje dwa świadczenia - składki dla niani i zasiłek opiekuńczy dla rodzica. - _ Oznacza to podwójne finansowanie świadczeń w tym samym czasie z tego samego tytułu _ - podkreślił.

Dodał, że ustawa żłobkowa nie opisuje szczegółowo wszystkich sytuacji związanych z finansowaniem składek dla niań, a kwestie te uregulowano w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Przypomniał też, że ustawa ta jest obecnie nowelizowana i przy tej okazji odbyła się dyskusja, w jaki sposób uregulować tę kwestię. Jak poinformował, podjęto decyzję o finansowaniu obu świadczeń - pod koniec maja rząd przyjął projekt założeń do nowelizacji tej ustawy (w tym samym projekcie uregulowane zostaną m.in. kwestie e-zwolnień).

Bucior dodał, że jak dotąd do ZUS-u zgłoszono ok. 10 tys. niań. Zaznaczył, że choć ich liczba systematycznie rośnie, potrzebne są zachęty dla rodziców. Zapowiedział, że resort pracy będzie takie działania podejmował.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/m92201.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/opieka;nad;dziecmi;te;przepisy;nic;nie;daly,23,0,1168919.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mija rok od zmian, które miały pomóc rodzinom Jutro minie dokładnie rok od wprowadzenia przepisów o zatrudnianiu niań, zgodnie z którymi państwo opłaca za nianie składki.
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/167/h274343.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/naluzie/inews/wieczorynka;zniknie;z;ekranu,0,0,1329408.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Wieczorynka" zniknie z ekranu O zdjęciu z anteny zaważyła niska oglądalność.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m85462.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;gospodarczy;uderzyl;przede;wszystkim;w;dzieci,146,0,1329042.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dramatyczny raport. To one są ofiarami kryzysu Dzieci w Unii Europejskiej są zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym - ostrzegła Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).
Tagi: nianie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz