Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
azerbejdżan
19.08.2013 06:00

Legalna manifestacja w Azerbejdżanie

Policja skonfiskowała transparenty krytykujące rząd i przesłuchała kilku uczestników manifestacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TSGT Jim Varhegyi/DefenseImagery.mil)

Około 3 000 sympatyków Narodowej Rady Sił Demokratycznych, głównej koalicji opozycyjnej Azerbejdżanu, uczestniczyło w niedzielę w legalnej manifestacji poparcia dla jej kandydata w wyborach prezydenckich wyznaczonych na 9 października, scenarzysty Rustama Ibragimbekowa.

Legalna manifestacja w Baku, mimo że władze wyznaczyły dla niej miejsce odległe o 10 km od śródmieścia, była wydarzeniem w rządzonym autorytarnie kraju. Policja skonfiskowała jednak transparenty krytykujące rząd i przesłuchała kilku uczestników manifestacji.

Kandydaturę Ibragimbekowa popierają różne ugrupowania opozycyjne działające w byłej republice ZSRR, bogatej w surowce energetyczne.

Isa Gambar, lider Muzułmańskiej Partii Demokratycznej (Musawat), oświadczył podczas manifestacji: _ Jeśli opozycja zachowa jedność w Narodowej Radzie, aby przypuścić szturm na autorytarny reżim Ilhama Alijewa, reżim ten zachwieje się _.

Dotąd każda próba publicznego przeciwstawienia się władzy Alijewa wywoływała represje ze strony władzy.

Obecny prezydent, który kandyduje w wyborach wyznaczonych na 9 października, w 2003 r. zastąpił na tym stanowisku swego ojca, Hejdara Aliewa. Został ponownie wybrany w 2008 r. 85 procentami głosów na drugą pięcioletnią kadencję. Następnego roku w wyniku referendum zniesiono przepis konstytucyjny, który pozwalał prezydentowi sprawować kolejno jedynie dwa pięcioletnie mandaty.

Jego ojciec, dawny funkcjonariusz KGB i członek biura politycznego partii komunistycznej w czasach ZSRR rządził krajem od 1969 do 2003 r.

Kandydat opozycji Rustam Ibragimbekow zapowiedział niedawno w wywiadzie dla AFP zmianę tego systemu władzy. Twierdzi, że zamierza przekształcić Azerbejdżan w republikę parlamentarną i pozostać tylko dwa lata u władzy, jeśli zostanie wybrany.

Ibragimbekow jest znanym na świecie dramaturgiem filmowym, m.in. współscenarzystą głośnego filmu _ Spaleni słońcem _ (1994), który otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Tysiące ludzi na ulicach Ukrainy. Domagają się... Około 10 tysięcy osób wzięło udział w manifestacji opozycji w Kijowie. Protestujący domagali się przeprowadzenia wyborów stołecznego mera, odwołania rządu Mykoły Azarowa oraz zwolnienia z więzienia Julii Tymoszenko.
Kolejne demonstracje w Egipcie. Tym razem... W Hurghadzie doszło wczoraj do demonstracji ulicznych - podaje rosyjska telewizja Wiesti. Nie ma informacji o incydentach.
Ta umowa umacnia Rosję na rynku ropy Nową stronicą nazwał prezydent Ilham Alijew porozumienie podpisane przez rosyjską kompanię naftową Rosnieft i Państwową Kompanię Naftową Azerbejdżanu (GNKAR).
Tagi: azerbejdżan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz