Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Legalizacja aborcji. Rezolucja Parlamentu Europejskiego odesłana do Komisji

0
Podziel się:

Wniosek o odesłanie do komisji praw kobiet i równouprawnienia budzącego wiele emocji projektu zgłosiła przeciwna mu frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Legalizacja aborcji. Rezolucja Parlamentu Europejskiego odesłana do Komisji
(jeinny/sxc.hu)

Eurodeputowani odesłali do dalszych prac w komisji projekt niewiążącej rezolucji Parlamentu Europejskiego, wzywający między innymi do tego, by aborcja była legalna, bezpieczna i dostępna we wszystkich krajach UE.

Wniosek o odesłanie do komisji praw kobiet i równouprawnienia budzącego wiele emocji projektu zgłosiła przeciwna mu frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wniosek przeszedł przy poparciu 351 głosów, 319 przeciwnych i 18 wstrzymujących się.

Zdaniem polskiej euoposłanki Joanny Senyszyn (SLD), która zasiada w komisji praw kobiet, projekt rezolucji w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz praw w tej dziedzinie i tak powróci pod obrady Parlamentu Europejskiego - i to najpewniej w niezmienionej formie, bo stanowisko komisji było jednoznaczne. _ - Prawica w PE łudzi się, że nie uda się ponownie poddać pod głosowanie tego raportu jeszcze w obecnej kadencji parlamentu _ - skomentowała Senyszyn. Jej zdaniem wniosek o odrzucenie rezolucji nie zyskałby poparcia większości, dlatego przeciwnicy projektu zastosowali wybieg z odesłaniem dokumentu do komisji.

Autorką raportu jest portugalska socjaldemokratka Edite Estrela. W dokumencie podkreślono, że _ prawa seksualne i reprodukcyjne są prawami człowieka _ oraz że _ poszanowanie prawa kobiet do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania o tym, ile, kiedy i w jakich odstępach czasu chcą mieć dzieci, jest niezbędne dla rozwoju osobistego, społecznego i gospodarczego _. Wezwano też kraje UE do propagowania badań naukowych nad środkami antykoncepcyjnymi dla kobiet i mężczyzn.

Raport zaleca też, aby aborcja była legalna, bezpieczna i dostępna dla wszystkich. Jednocześnie podkreśla, że nie powinna ona być promowana jako metoda planowania rodziny. Rezolucja kładzie nacisk na dostęp do antykoncepcji i obowiązkowej edukacji seksualnej odpowiednio przystosowanej do wieku i płci oraz koncentrującej się na zwalczaniu stereotypów.

_ - Wdrożenie propozycji z raportu nie spowoduje, że rodzić się będzie mniej dzieci. W krajach, w których przepisy są najbardziej postępowe, stopy urodzeń są najwyższe _ - argumentowała Estrela w trakcie poniedziałkowej debaty nad projektem.

Dzisiejsze głosowanie konserwatyści w PE uznali za sukces. _ - Zaproponowane sprawozdanie to jaskrawy przykład dominacji ideologii nad prawem w Parlamencie. Apele o powszechną legalizację aborcji w UE stoją w sprzeczności z traktami unijnymi. Polityczny atak na wolność sumienia lekarzy oraz prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swymi poglądami to byłaby kompromitacja Unii _ - oświadczył europoseł PiS Konrad Szymański. _ Do autorów tych kuriozalnych zapisów nie dociera, że międzynarodowe traktaty praw człowieka nie wymieniają aborcji czy edukacji seksualnej. Takie ideologiczne nadużycia przynoszą tylko szkodę międzynarodowemu systemowi ochrony praw człowieka _ - dodał.

W ocenie Marka Migalskiego (PJN) rezolucja ta _ narusza prawo poszczególnych państw do decydowania o tym, jak kształtuje się ich kanon moralny i prawo, jak sobie radzą z problemem aborcji _. _ Państwo mówicie, że prawo do aborcji jest prawem człowieka. A co z prawem tego dziecka, które jest zabijane? _ - argumentował Migalski, zwracając się do autorów rezolucji.

Według projektu rezolucji PE w 21 krajach UE dopuszczalna jest aborcja na życzenie. Wielka Brytania, Finlandia i Cypr pozwalają na dużą dowolność w interpretowaniu, czy aborcja jest dopuszczalna w danym przypadku, podczas gdy w Polsce, Irlandii i Luksemburgu restrykcyjna interpretacja i ogólna niechęć lub strach przed przerywaniem ciąży sprawiają, że legalnie przeprowadzone aborcje są rzadkością - stwierdzono w dokumencie. Jedynym państwem UE bezwarunkowo zakazującym aborcji jest Malta.

W Polsce zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Czytaj więcej w Money.pl
To już 40. rocznica legalizacji aborcji Dziś przed gmachem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie działacze ruchu Pro Choice (prawo wyboru aborcji przez kobiety) uczcili pamięć ośmiu lekarzy zamordowanych przez fanatyków antyaborcyjnego ruchu Pro Life.
Piechociński proponuje emerytury za rodzenie Szef PSL zapowiedział, że ludowcy będą przekonywać do wprowadzenia prorodzinnych rozwiązań w systemie podatkowym.
Chce, żeby papież zabrał głos w parlamencie Przewodniczący PE przywołał inspirujące przemówienie, jakie wygłosił tam Jan Paweł II w 1988 rok.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)