Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Legalizacja marihuany. Kolejne dwa stany USA złagodzą prawo

0
Podziel się:

Za pełną legalizacją marihuany zagłosowali mieszkańcy stanów Oregon i Alaska, w Waszyngtonie też będzie można palić, ale nie sprzedawać.

Legalizacja marihuany. Kolejne dwa stany USA złagodzą prawo
(gaspr13/iStockphoto)
bEKzNwUl

We wczorajszych wyborach w USA mieszkańcy stanów Oregon i Alaska opowiedzieli się za legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych, podążając śladem stanów Waszyngton i Kolorado, gdzie wyborcy dali zielone światło w tej sprawie już dwa lata temu.

Mieszkańcy stołecznego Dystryktu Kolumbii też zgodzili się na uprawę i posiadanie konopi indyjskich, ale tylko w niewielkich ilościach, na własne potrzeby, nie do sprzedaży.

W wielu stanach USA oprócz wyborów do Kongresu odbyło się głosowanie nad 146 różnymi inicjatywami. W rezultacie liczba stanów z zalegalizowaną marihuaną do celów rekreacyjnych, a nie tylko medycznych, zwiększy się do czterech. Tylko na Florydzie, gdzie we wtorek mieszkańcy głosowali ws. propozycji zalegalizowania tego narkotyku do celów medycznych, nie udało się zdobyć wymaganej większości 60 proc. (choć propozycja uzyskała poparcie ponad połowy głosujących).

bEKzNwUn

Prawo federalne wciąż traktuje marihuanę jako nielegalny narkotyk. Ale administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła w ubiegłym roku, że nie będzie na razie stawać na drodze stanom, które ją legalizują, o ile przestrzegane będą surowe zasady dotyczące dystrybucji marihuany.

Ponadto w czterech stanach (Dakota Południowa, Alaska, Arkansas i Nebraska) szerokie poparcie wyborców uzyskały propozycje podniesienia pensji minimalnej.

Co ciekawe, w większości z tych stanów we wtorkowych wyborach do Kongresu wygrali Republikanie, a więc partia, która blokuje wzrost pensji minimalnej na poziomie federalnym.

Po głosowaniu w sumie już ponad połowa z 50 stanów USA będzie gwarantować pensję minimalną w wysokości powyżej ustalonego na poziomie federalnym poziomu 7,25 dolarów za godzinę.

bEKzNwUt

W Oregonie i Kolorado nie udało się natomiast przyjąć propozycji w sprawie obowiązkowego etykietowania żywności genetycznie modyfikowanej, co byłoby przełomem w USA. Jak podał dziennik _ Washington Post _, producenci żywności, którzy lobbowali przeciwko takim etykietom, wydali na kampanię w Kolorado 16 mln dolarów (połowa pochodziła od firmy Monsanto), a w Oregonie 18 mln.

Czytaj więcej w Money.pl
Ci Amerykanie od dziś legalnie palą trawkę Pierwsi klienci zaczęli zbierać się przed sklepami z _ trawką _ na długo przed otwarciem.
Leczenie marihuaną legalne w Nowym Jorku To już 21. stan, gdzie dopuszcza się ograniczone zażywanie tej substancji.
Rząd legalizuje marihuanę. Większość przeciw Ustawa większym poparciem cieszy się w wyższych klasach społecznych, gdzie pochwala ją 40 procent uczestników badania. W niższej klasie średniej popiera ją 19 procent badanych.
bEKzNwUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)