Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Legalizacja aborcji w Chile. Prezydent proponuje...

1
Podziel się:

W tym konserwatywnym kraju przerywanie ciąży jest całkowicie zabronione, grozi za to kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Legalizacja aborcji w Chile. Prezydent proponuje...
(PAP/EPA)

Prezydent Chile Michelle Bachelet w sobotę złożyła projekt ustawy w tej sprawie w parlamencie, Kongresie Narodowym. W konserwatywnym Chile przerywanie ciąży jest całkowicie zabronione, grozi za to kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z propozycją pani prezydent aborcja byłaby dopuszczalna, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia kobiety, gdy stwierdzono poważne wady rozwojowe płodu lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Projekt wywoła najpewniej gorącą debatę w Kongresie Narodowym, gdzie kilku opozycyjnych deputowanych, a nawet kilku członków koalicji rządowej już ogłosiło, że nie dopuści do zmiany przepisów. Propozycji sprzeciwi się też najpewniej kościół katolicki w Chile.

Bachelet już w maju ub.r. ogłosiła, że będzie próbowała zalegalizować aborcję. Całkowity zakaz przerywania ciąży wprowadzono w 1989 r.; była to jedna z ostatnich decyzji za rządów generała Augusto Pinocheta. Prezydent ogłosiła swe plany w wystąpieniu telewizyjnym, przedstawiając dane, z których wynika, że co roku do chilijskich szpitali trafia ok. 16,5 tys. kobiet z powodu zagrażających życiu komplikacji podczas ciąży lub z powodu upośledzenia płodu. Dodała, że rocznie rejestrowanych jest ok. 500 zgonów wywołanych wadami rozwojowymi płodu.

_ - Absolutna kryminalizacja aborcji nie powstrzymała tych praktyk. To trudna sytuacja, ale jako dojrzały kraj musimy stawić jej czoło _ - podkreśliła.

Propozycja Bachelet zakłada, że aborcję można byłoby przeprowadzić do 12. tygodnia ciąży. W przypadku dziewcząt w wieku do 14 lat byłoby to 18 tygodni. Bachelet argumentuje, że młodsze dziewczęta mogą potrzebować więcej czasu, by zorientować się, że są w ciąży. Z sondaży wynika, że większość Chilijczyków popiera propozycję pani prezydent. Jednak BBC przypomina, że poprzednie próby zmian przepisów w sprawie aborcji były odrzucane przez parlament.

Większość krajów Ameryki Łacińskiej ogranicza dostęp do aborcji, a całkowity zakaz obowiązuje w Salwadorze, Nikaragui, Hondurasie, Surinamie, Chile, na Haiti i Dominikanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent realizuje obietnice. Podatki w górę Dla uzyskania środków na rozwój powszechnej edukacji prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła reformę podatkową.
Chcą na rosyjskim embargu zrobić interes Liczą na to, że skorzystają z sytuacji, powstałej po wprowadzenia przez Moskwę embarga na produkty rolno-spożywcze.
Profesor Chazan odwołał się do sądu pracy Domaga się on uznania wypowiedzenia z pracy za bezskuteczne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
yti
3 lata temu
Wraca normalizacja? - kleryzacja skończona. ... w niekturych państwach