Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lee Harvey Oswald był związany z wywiadem kubańskim - twierdzi były agent CIA

0
Podziel się:

Nowe źródła, z których korzystał autor doniesień, to m.in. niepublikowane pamiętniki ambasadora USA w Meksyku w czasie zamachu na Kennedy'ego, rozmowa z byłym kubańskim agentem wywiadu oraz odtajnione dokumenty rządowe.

Lee Harvey Oswald był związany z wywiadem kubańskim - twierdzi były agent CIA
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

O związkach zabójcy Johna F. Kennedy'ego z wywiadem pisze były analityk CIA Brian Latell w książce _ Castro's Secrets: Cuban Intelligence, the CIA, & the Assassination of John F. Kennedy _, która ma trafić na rynek 9 lipca.

W miesiącach poprzedzających zamach na prezydenta Kennedy'ego Oswald był bardziej powiązany z wywiadem Kuby niż dotychczas sądzono, a CIA kłamała o tych powiązaniach przed komisją sędziego Warrena, która prowadziła śledztwo w sprawie zamordowania prezydenta 22 listopada 1963 roku - twierdzi Latell, który w latach 1990-1994 zajmował się w CIA Ameryką Łacińską.

Według Latella także Kuba ukrywała to, co wiedziała o Oswaldzie. Świadczy o tym podsłuchana rozmowa dwóch kubańskich agentów, której zapis znalazł się w odtajnionych obecnie archiwach.

Latell wystrzega się sugestii, że Oswald zabił Kennedy'ego na polecenie komunistycznych władz w Hawanie. Twierdzi jednak, że nowy materiał dowodowy potwierdza powszechnie akceptowana tezę, iż motywem Oswalda było _ gorączkowe pragnienie wywarcia wrażenia na kubańskim przywódcy Fidelu Castro _.

_ - Jestem przekonany, że Oswald chciał uciec na Kubę - pisze Latell. - Kochał Kubę i Castro, chciał się przyłączyć do rewolucji _. Reuters odnotowuje, że nowe źródła, z których korzystał Latell, to m.in. niepublikowane pamiętniki Thomasa Manna, ambasadora USA w Meksyku w czasie zamachu na Kennedy'ego, rozmowa z byłym kubańskim agentem wywiadu oraz odtajnione dokumenty rządowe.

Siedem tygodni przed zamachem na Kennedy'ego Oswald - o czym od dawna wiadomo - pojechał autobusem do stolicy Meksyku, by wystąpić o wizę w ambasadzie Kuby. Wizy nie dostał, ale sama podróż Oswalda, którego sympatie komunistyczne były znane, już dawno temu wzbudziła podejrzenia i zaangażowanie Kuby w zabójstwo Kennedy'ego, choć nie było na to żadnych dowodów.

_ - To, co Oswald robił przez większość czasu spędzonego w stolicy Meksyku pozostaje zapewne najważniejszą nierozwiązaną tajemnicą zamachu na Kennedy'ego _ - twierdzi Latell.

Autor wyraża opinię, że władze USA nigdy nie ujawniły wszystkiego, co na ten temat wiedziały, być może w obawie, że opinia publiczna zaczęłaby sie domagać odwetu wobec Kuby, gdyby poznała mocniejsze dowody na _ kubańskie powiązanie _.

Ambasador Mann dowiedział się wkrótce po śmierci Kennedy'ego, że Oswald zatrzymał się w Meksyku w Hotel del Comercio, o którym CIA wiedziała, że był bazą kubańskich szpiegów pracujących dla agencji wywiadowczej DGI. W swych pamiętnikach napisanych w 1982 roku ujawnił, że otrzymał tę informację od szefa placówki CIA w Meksyku. Kiedy jednak poruszył tę kwestię w Waszyngtonie, Departament Stanu USA nakazał mu milczenie i przerwanie poszukiwań informacji o pobycie Oswalda w Meksyku.

Według Latella tydzień po zamachu Mann był przekonany, że była w to zamieszana Kuba i że Oswald _ pracował dla Kubańczyków w tamtym hotelu _. Mann został odwołany z Meksyku miesiąc po zamachu na Kennedy'ego; zmarł w 1999 roku.

Według autora książki CIA zataiła przed komisją Warrena informacje o tym, co działo się w Hotel del Comercio w Meksyku. Komisja ogłosiła później, że nie znalazła dowodów za udział rządu kubańskiego w spisku, mającym na celu zabicie Kennedy'ego.

Latell twierdzi też, powołując się na byłego kubańskiego agenta, którego zadaniem było monitorowanie łączności USA, że w dniu zamachu w Dallas nakazano mu nakierowanie anten na Teksas. _ - Castro wiedział, że miano strzelać do Kennedy'ego _ - miał powiedzieć Latellowi ów agent.

Czytaj więcej w Money.pl
Żona sekretarza Johna Kerry'ego w szpitalu John Kerry towarzyszy żonie i prawdopodobnie zrezygnuje z uczestnictwa w zaplanowanych na ten tydzień negocjacjach z wysokiej rangi przedstawicielami władz Chin.
Negocjacje w cieniu skandalu z podsłuchami W związku z aferą szpiegowską pojawiły się głosy, by Unia zawiesiła rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi.
Solar Impulse zakończył podróż przez USA Jego transamerykańska podróż rozpoczęła się dwa miesiące temu przelotem z San Francisco do Phoenix.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)