Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Lech Wałęsa
05.03.2013 21:54

Lech Wałęsa odpowie za słowa o homoseksualistach?

Janusz Palikot podkreślił, że konstytucja gwarantuje, iż każdy obywatel - bez względu na orientację seksualną - ma te same prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Ruch Palikota chce, by Sejm w drodze uchwały wyraził dezaprobatę dla wypowiedzi byłego prezydenta Lecha Wałęsy nt. homoseksualistów. Według Ruchu słowa Wałęsy sugerują możliwość dyskryminacji w polskim Sejmie posłów należących do mniejszości seksualnych. *

Wieczorem RP złożył u marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt uchwały _ w sprawie wypowiedzi Lecha Wałęsy podważającej zasady porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej _ - poinformował poseł Wincenty Elsner. Posłowie Ruchu chcą, by projekt rozpatrzony został jeszcze na tym posiedzeniu izby.

_ - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża dezaprobatę dla wypowiedzi Lecha Wałęsy, sugerującej możliwość dyskryminacji w polskim Sejmie posłów należących do mniejszości, w tym mniejszości seksualnych _ - czytamy w projekcie Ruchu Palikota.

Podkreślono w nim, że Wałęsa jest legendarnym działaczem Solidarności, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i wreszcie byłym prezydentem Polski. _ - Dlatego jego słowa słuchane są zawsze z dużą uwagą w kraju i za granicą _ - zaznaczyli autorzy projektu.

Jednocześnie powołali się na art. 1 konstytucji mówiący o tym, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli oraz na art. 32, w którym mowa jest m.in. o tym, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

_ - Równouprawnienie mniejszości: etnicznych, rasowych, narodowych i także seksualnych jest niepodważalną i niekwestionowaną zasadą obowiązującą zarówno w Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w polskim Sejmie. Nie wyobrażamy sobie, aby w demokratycznej Polsce, jednym z państw demokratycznej Unii Europejskiej, mogło być inaczej _ - podkreślono w uchwale.

Palikot, informując wcześniej o zamiarze złożenia uchwały, podkreślił, że konstytucja gwarantuje, iż każdy obywatel - bez względu na orientację seksualną - ma te same prawa. - _ I w związku z tym jakiekolwiek tego typu wypowiedzi publiczne, zwłaszcza byłego prezydenta, powinny mieć odzwierciedlenie w wysokiej izbie _ - mówił szef RP na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że podczas głosowania w Sejmie nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności autorstwa PiS zamiast niego, w pierwszym rzędzie w ławach poselskich zasiądzie poseł Robert Biedroń. _ - A w czasie obrad jutro, pojutrze nasi posłowie będą występowali z ostatnich ław parlamentu _ - zapowiedział.

Palikot poinformował o tym, pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej o słowa Wałęsy nt. homoseksualistów oraz sposób, w jaki odniósł się do nich we wtorek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Chodzi o wypowiedź Wałęsy z piątku; mówił wówczas w TVN24, że homoseksualiści _ muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować _. _ Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości _ - przekonywał. Dopytywany, czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie, odparł: _ Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość to sprawiedliwość. (...) A nawet jeszcze za murem _.

We wtorek rano w TVN24 do wypowiedzi b. prezydenta odniósł się Gowin. Pytany, czy zgadza się z wypowiedzią Wałęsy, odparł, że były w niej dwie warstwy. _ - Jedna kompletnie nie dająca się obronić, to ten taki żart, ale bardzo niefortunny o tym murze. Potem Lech Wałęsa tłumaczył to już nieco bardziej przekonująco. Natomiast była też ta warstwa pierwsza, w której Lech Wałęsa mówił o ogromnej propagandzie środowisk homoseksualnych, które próbują niehomoseksualnej większości narzucić swoje standardy i tu uważam, że pan prezydent Wałęsa ma rację _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t255732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;poslowie;biedron;i;grodzka;siada;w;sejmie;w;pierwszym;rzedzie,89,0,1261913.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gdzie teraz zasiądą Biedroń i Grodzka? Lech Wałęsa w piątek w TVN24 powiedział, że homoseksualiści muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t217217.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walesa;w;zadnym;przypadku;nikogo;nie;bede;przepraszal,57,0,1262137.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wałęsa nie będzie przepraszał gejów - _ Powiedziałem tylko, że mniejszości, którym oddaję wszelkie honory, nie powinny się afiszować i narzucać _- stwierdził były prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t181083.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/europa;plus;ma;pomoc;partii;w;podniesieniu;poziomu;poparcia,21,0,1261589.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Europa Plus ma pomóc partii w podniesieniu poziomu poparcia Z opublikowanego 1 marca sondażu TNS Polska wynika, że Ruch Palikota cieszy się poparciem 5 procent wyborców.
Tagi: Lech Wałęsa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz