Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow znów krytykuje Zachód. "Projekt rezolucji oderwany od realiów"

0
Podziel się:

Zachodni projekt rezolucji ONZ w sprawie dostępu pomocy humanitarnej do Syrii jest jego zdaniem oderwany od rzeczywistości.

Ławrow znów krytykuje Zachód. "Projekt rezolucji oderwany od realiów"
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdza, że proponowany przez Zachód projekt rezolucji ONZ w sprawie dostępu pomocy humanitarnej do Syrii jest oderwany od rzeczywistości.

Poprawić sytuację w Syrii w kwestii humanitarnej można jedynie drogą wspólnych uzgodnień i rozmów - oświadczył Ławrow, który wypowiadał się na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach z szefem algierskiej dyplomacji Ramtane Lamamrą.

W ubiegłym tygodniu Australia, Luksemburg i Jordania przedłożyły pięciu stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym Rosji, projekt rezolucji, który Moskwa natychmiast odrzuciła. Zdaniem Ławrowa pomysły, jakimi z Rosją podzielili się zachodni partnerzy, są jednostronne, oderwane od faktów, ignorują ocenę sytuacji przez pracujące w Syrii agencje humanitarne i zrzucają całą winę za kryzys humanitarny w Syrii na władze tego kraju.

Ławrow powiedział, że Rosja jest gotowa rozpatrzyć projekt rezolucji jedynie wówczas, gdy nie będzie jednostronnym oskarżeniem pod adresem syryjskich władz. Zaapelował o uzgodnienie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej "działania terrorystyczne" w Syrii.

Rosja już trzykrotnie (wraz z Chinami) zawetowała rezolucje RB ONZ w sprawie Syrii, które miały wywrzeć presję na władze w Damaszku w trakcie konfliktu, który trwa od marca 2011 roku i pochłonął życie ponad 130 tys. ludzi.

Moskwa, jak pisze Reuters, jest głównym obrońcą reżimu Baszara el-Asada na arenie międzynarodowej, odrzuca oskarżenia Zachodu o ochranianie prezydenta Syrii i twierdzi, że to Syryjczycy, a nie obce państwa powinny decydować o przyszłości Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja odsyła USA do prawa międzynarodowego - _ Nie trzeba być wielkim ekspertem, żeby zrozumieć _- podkreślił szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
Rosja ostrzega USA przed atakiem na Syrię O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.
Syria już wkrótce bez broni chemicznej? _ Władze Syrii planują w tym miesiącu wywieźć z kraju dużą partię broni chemicznej _ - powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow.
Genewa 2 nie dojdzie do skutku. Co z Syrią? Według Moskwy i Waszyngtonu konkretnej daty spotkania w sprawie zakończenia wojny domowej nie ustalono.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)