Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Laureat Nagrody Nobla zapłaci za szefa WikiLeaks

0
Podziel się:

Australijczyk naruszył zasady zwolnienia warunkowego i teraz jego poręczyciele ucierpią finansowo.

Laureat Nagrody Nobla zapłaci za szefa WikiLeaks
(New Media Days/Peter Erichsen/CC/Flickr)

Dziewięciu osobom, które poręczyły własnym majątkiem za założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a, sąd w Londynie nakazał wpłacenie deklarowanych kwot, argumentując, że Assange złamał warunki zwolnienia za kaucją, gdy schronił się w ambasadzie Ekwadoru.

Dziewięć osób, w tym dwoje przedstawicieli arystokracji i laureat Nagrody Nobla, biolog John Sulston, łącznie musi zapłacić 93 tys. funtów z kwoty 140 tys. funtów.

Każdy z poręczycieli musi do 6 listopada zapłacić od 3,5 tys. do 15 tys. funtów.

_ Rozumiem, że (osoby, które poręczyły za Assange'a) wierzyły, iż w razie potrzeby odda się on w ręce wymiaru sprawiedliwości. Jednakże nie dopełnili swego podstawowego obowiązku, tj. nie zapewnili, by (Assange) to właśnie tak uczynił _ - podkreślił sędzia Howard Riddle.

_ Wierzymy, że postąpiliśmy słusznie i nie żałujemy, że wsparliśmy Juliana Assange'a _ - podkreślił jeden z poręczycieli i bliski przyjaciel Australijczyka, Vaughan Smith.

41-letni Assange, twórca demaskatorskiego portalu WikiLeaks, został w grudniu 2010 roku aresztowany w W. Brytanii, ponieważ szwedzka prokuratura chce go przesłuchać w związku z oskarżeniami o gwałt i napaść seksualną i domaga się w tym celu jego deportacji.

Kiedy Assange wyczerpał wszystkie prawne możliwości uniknięcia deportacji, w czerwcu br. schronił się na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Władze Ekwadoru udzieliły mu azylu politycznego.

Australijczyk twierdzi, że oskarżenia wysuwane przez szwedzką prokuraturę są nieprawdziwe. Obawia się, że jeśli zostanie deportowany do Szwecji, tamtejsze władze mogą wydać go Stanom Zjednoczonym. Za ujawnienie setek tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej przez WikiLeaks może grozić mu kara śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Julian Assange wyjdzie na wolność? Ukrywając się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, twórca portalu WikiLeaks chce uniknąć ekstradycji do Szwecji.
Szwecja ujawnia co zrobi z Assange'm Szwecja nie wyda Stanom Zjednoczonym założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, jeżeli będzie mu tam groziła kara śmierci.
Tak twórca Wikileaks żyje w Londynie Posiłki zamawiane przez telefon, mały pokój z lampą rekompensującą skąpe dawki dziennego światła, bieżnia, by zapewnić minimum wysiłku fizycznego, i nieodłączny komputer.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)