Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lasy Państwowe otwierają dla turystów poligony

2
Podziel się:

Lasy Państwowe zrekultywowały dotąd ponad 16 tys. ha byłych terenów
powojskowych i poligonów. Koszt projektu to 129 mln złotych.

Lasy Państwowe otwierają dla turystów poligony
(PAP/Adam Warżawa)

Lasy Państwowe zrekultywowały dotąd ponad 16 tys. ha byłych terenów powojskowych i poligonów - poinformowała rzeczniczka LP Anna Malinowska. Koszt projektu, który będzie trwał do końca 2015 roku wyniesie 129 mln zł, z czego UE dołoży blisko 100 mln.

Lasy Państwowe zwracają uwagę, że ten środowiskowy projekt jest jednym z największych i najkosztowniejszych w Europie. Rzeczniczka poinformowała, że prace są na półmetku, a do końca 2015 roku zrekultywowanych zostanie ponad 30 tys. ha zdegradowanych terenów popoligonowych i powojskowych, którymi zarządzają Lasy. Prace są prowadzone na terenie 58 z 430 nadleśnictw w całej Polsce.

_ Dzięki temu projektowi wiele miejsc dotychczas niedostępnych dla turystów - dawne obiekty wojskowe, tereny objęte zakazem ze względu na bezpieczeństwo - jest teraz otwartych. Także krajobraz dawnych, zdewastowanych baz i poligonów zmienia się na lepsze. Co roku słyszy się o przypadkach, gdy ktoś - często dzieci - znalazł niewypał w lesie i doszło do tragedii. Teraz te tereny, popularne wśród grzybiarzy czy biegaczy, będą bezpieczniejsze _ - ocenia przedsiębiorstwo.

LP wyjaśniły, że w ramach prac prowadzone jest rozpoznanie saperskie, a następnie oczyszczanie terenów z niewybuchów. Do tej pory oczyszczono 14 845 ha w 28 nadleśnictwach. W tym czasie wydobyto ponad 1,4 mln sztuk niewypałów czy amunicji. Likwidowane są też pozostałości po składach paliw wojskowych, a poligony są na nowo zalesiane.

Lasy Państwowe poinformowały ponadto, że w trakcie prac odnajdywane są też ciekawe zabytkowe przedmioty. Przykładowo w Nadleśnictwie Koszęcin odnaleziono niemiecki czołg z II wojny światowej i bombę lotniczą z ulotkami namawiająca Niemców do poddania, a w Nadleśnictwie Żołędowo 20 mm działko MG 151/20 wykorzystywane jako uzbrojenie w samolotach Luftwaffe.

Partnerami LP przy realizacji tego projektu są m.in. Narodowy Instytut Dziedzictwa i Wojsko Polskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dobrowolne ubezpieczenia w Tatrach. Narazie? Trwa pilotażowa akcja. Jednorazowe ubezpieczenie można wykupić podczas zakupu biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ma ono obejmować także słowackie Tatry.
Ważne zmiany w Lasach Państwowych. Ustawa Główni księgowi czy leśnicy nie będą powoływani przez nadleśniczych, ale zatrudniani na umowy o pracę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Mam pytanie
3 lata temu
czy wcześniej wytną tam wszystkie drzewa, albo "pozyskają drewno", a turystom udostępnią gołą ziemię?
To tera
3 lata temu
zaczną rżnąć dopiero te lasy po tej darowiźnie. Gdzie nie znajduję się w lasach widzę wyręby jak nigdy.