Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lampedusa. Wzrasta liczba ofiar, a KE proponuje wielką misję ratowniczą

0
Podziel się:

- Ta tragedia pokazała, że musimy działać na poziomie UE w większym niż dotychczas stopniu - ocenia unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Poszukiwania ofiar wciąż trwają
Poszukiwania ofiar wciąż trwają (pap/epa)

Do 249 wzrósł bilans czwartkowej katastrofy statku z uchodźcami u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa. Dziś płetwonurkowie wydobyli z wraku zatopionego statku 17 ciał; mężczyzn, kobiet i dziecka. To wciąż niepełna liczba ofiar.

Prokuratura w Agrigento na Sycylii, prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy wydała nakaz aresztowania 35-letniego Tunezyjczyka, jednego ze 155 ocalałych. Przez niektórych uchodźców został on zidentyfikowany jako kapitan statku, wysłanego z wybrzeży Libii do Włoch przez siatkę przemytników ludzi. Według relacji imigrantów jego pomocnikiem był drugi Tunezyjczyk, prawdopodobnie nieletni, którego nie ma wśród uratowanych.

W ośrodku dla imigrantów na Lampedusie, gdzie przebywają rozbitkowie z tragicznego rejsu, a także inni uchodźcy, doszło dziś do niepokojów i protestów przeciwko fatalnym warunkom, jakie tam panują. Jest tam teraz trzy razy więcej ludzi niż miejsc. Interweniowała policja, która przyznaje, że stan napięcia w ośrodku jest bardzo wysoki.

Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformował, że we wrześniu znacznie wzrosła liczba łodzi i statków, które wypłynęły z wybrzeży libijskich do Europy. Zanotowano tam 32 jednostki, na których było ponad 4600 osób. Trzy z nich zostały zatrzymane przez libijską straż przybrzeżną, jedna dotarła na Maltę, a 28 - do Włoch. UNHCR relacjonuje, że na pokładzie tych statków są najczęściej uchodźcy z Etiopii, Erytrei, Somalii, Sudanu, Nigerii, Syrii, Egiptu, a także Palestyńczycy.

Jutro wizytę na Lampedusie złoży przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, które zapozna się na miejscu z sytuacją na wyspie, będącej od lat celem napływu tysięcy uchodźców. Będzie mu towarzyszył premier Włoch Enrico Letta.

Z ideą zorganizowania szerokiej operacji poszukiwawczo-ratowniczej na Morzu Śródziemnym wystąpiła dziś Komisja Europejska. Celem operacji, realizowanej przez unijną agencję Frontex, byłoby przejmowanie łodzi z imigrantami próbującymi dotrzeć do UE.

_ - Zaproponowałam państwom członkowskim zorganizowanie wielkiej operacji poszukiwawczej i ratowniczej na Morzu Śródziemnym, od Cypru po Hiszpanię, by uniknąć kolejnych tragedii i ocalić więcej ludzkich istnień _ - powiedziała unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem na konferencji prasowej w Luksemburgu.

Dodała, że zwróciła się do krajów UE o wsparcie i dodatkowe fundusze. _ - Wyjaśniłam ministrom, że to są kwestie europejskie, które wymagają europejskich odpowiedzi. Jeśli chcą udzielić tych odpowiedzi i okazać solidarność, muszą przekazać KE odpowiednie środki finansowe. Jestem przekonana, ze wszystkie kraje członkowskie usłyszały nasz głośny apel i odpowiednio na niego zareagują _ - oświadczyła Malmstroem.

Komisarz nie była w stanie oszacować, kiedy mogłaby rozpocząć się operacja, której celem będzie szybsze poszukiwanie, identyfikowanie i ratowanie łodzi z imigrantami.

Realizacją morskiej operacji zajęłaby się unijna agencja ochrony granic Frontex (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej). Dzięki Fronteksowi w ostatnich latach udało się ocalić tysiące imigrantów. Jednak z powodu kryzysu jego budżet został zmniejszony ze 118 mln euro w 2011 roku do 85 mln w bieżącym roku.

- _ Dziś wszystkie kraje, które wypowiadały się na ten temat, mówiły, że Frontex mógłby robić więcej i że musimy lepiej wykorzystywać tę agencję _ - poinformowała Malmstroem. _ - Teraz będziemy rozmawiać z Fronteksem na temat konkretnej propozycji i liczyć środki oraz sprzęt, którego potrzebujemy. Następnie ponownie zwrócimy się do krajów członkowskich _ - tłumaczyła.

_ - Ta tragedia pokazała, że musimy działać na poziomie UE w większym niż dotychczas stopniu. Musimy współpracować z krajami pochodzenia i tranzytu imigrantów, otwierać więcej legalnych kanałów migracji i zwalczać siatki przestępcze _ - oceniła Malmstroem.

Wcześniej przyznała, że w obecnej chwili nie zostanie zmienione rozporządzenie Dublin II, zgodnie z którym to państwo członkowskie, w którym nielegalny imigrant przekroczył granicę UE, jest odpowiedzialne za rozpatrzenie jego wniosku o azyl.

Szef MSW Niemiec Hans-Peter Friedrich, który również wypowiadał się w Luksemburgu, wskazał, że Niemcy rozpatrują najwięcej wniosków o azyl spośród krajów UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Dodatkowe ubezpieczenie dziecka. Czy warto? Żeby zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami wypadków można wyposażyć dziecko w dodatkową, indywidualną polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta... Do wypadku doszło na Grzędzie Rysów. Turysta spadł i zginął na miejscu. Ratownicy przetransportowali ciało śmigłowcem w dół.
13 lat więzienia za potrącenie samochodem Sąd Okręgowy w Kielcach skazał Kamila S. na 13 lat więzienia za celowe potrącenie autem trzech mężczyzn, w wyniku czego jeden z nich zmarł.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)