Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: Upomnę się o wrak Tu-154

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości będzie interweniował w Rosji, jeśli szczątki samolotu nie wrócą do Polski do maja.

Kwiatkowski: Upomnę się o wrak Tu-154
(PAP/Leszek Szymański)
bESOddhh

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że jeśli do maja wrak Tu-154M nie trafi do Polski, to on podejmie w Rosji interwencję, by przyspieszyć przekazanie szczątków tupolewa. _ - Dla polskiej strony to jest przede wszystkim ten element pamięci, ten symbol katastrofy _ - powiedział.

_ - Jeżeli by okazało się, że wrak samolotu do maja do Polski nie trafi, to kiedy mniej więcej za miesiąc będę miał oficjalną wizytę w Rosji, to oczywistą rzeczą jest, że wtedy również podejmę interwencję, żeby przyspieszyć przekazanie wraku do Polski _ - zadeklarował Kwiatkowski w RMF FM.

Minister zaznaczył, że znaczenie wraku samolotu Tu-154 jest podwójne. _ - Jest to materiał dowodowy w postępowaniu przygotowawczym w tzw. śledztwie, ale dla polskiej strony to jest przede wszystkim ten element pamięci, ten symbol katastrofy _ - powiedział. Przypomniał, że wielokrotnie rozmawiał na ten temat z ministrem sprawiedliwości Rosji Aleksandrem Konowałowem, _ żeby oni zrozumieli, skąd nasze emocje i skąd oczekiwania, żeby jak najszybciej szczątki samolotu trafiły do Polski _.

bESOddhj

_ - Wykorzystywałem i wykorzystuję wszystkie możliwości, które mam w swoich kontaktach z przedstawicielami Rosji, żeby pewne działania przyspieszyć _ - podkreślił.

Wrak Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. uległ katastrofie, nadal znajduje się na terytorium Rosji. Szczątki samolotu są dowodem w śledztwach prowadzonych przez rosyjską i polską prokuraturę.

O zwrot wraku polska prokuratura wystąpiła już w pierwszym wniosku o pomoc prawną, skierowanym do strony rosyjskiej wkrótce po katastrofie. W końcu stycznia tego roku wniosek ten został ponowiony.

Trwa dyskusja, co zrobić z wrakiem po zakończeniu tych śledztw. Kilka dni temu premier Donald Tusk powiedział, że prezydent Bronisław Komorowski chce, aby wrak samolotu Tu-154M, po powrocie do Polski, stał się kluczowym elementem_ monumentu, który będzie upamiętniał ofiary katastrofy _.

bESOddhp
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;o;wraku;tupolewa;mam;nadzieje;ze;szybko;wroci,183,0,807095.html) Premier o wraku Tupolewa: Mam nadzieję, że szybko wróci Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał o tym z przedstawicielami prokuratury i prezydentem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t112138.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/doniesienie;na;rosjan;za;pociecie;wraku;tupolewa,46,0,704814.html) Doniesienie na Rosjan za pocięcie wraku Tupolewa Pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy uważa, że niszczone są dowody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t114670.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/archeolodzy;zakonczyli;prace;w;smolensku,128,0,700544.html) Archeolodzy zakończyli prace w Smoleńsku Odnaleźli ponad 5 tys. przedmiotów związanych z katastrofą.
bESOddhK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)