Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
europa plus
10.04.2013 16:14

Kwaśniewski: jestem w pełni zaangażowany w Europę Plus

-Chciałbym, by to, co robimy na rzecz Europy Plus, zainspirowało SLD do myślenia o nowoczesnym usytuowaniu tej partii - powiedział były prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

O swoim pełnym zaangażowaniu w Europę Plus, ofercie dla SLD, odejściu od penalizacji posiadania marihuany na prywatny użytek oraz stosunkach państwo-Kościół - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, odpowiadając na pytania internautów.

Na stronie internetowej inicjatywy Europa Plus - ruchu współtworzonego przez Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca - ukazały się odpowiedzi b. prezydenta na pytania zadane przez internautów.

Kwaśniewskiego pytano m.in. o jego bezpośrednie zaangażowanie w Europę Plus. Jeden z internautów ocenił, że tego zaangażowania _ na razie nie można dostrzec _.

_ Jestem w pełni i bardzo bezpośrednio zaangażowany w inicjatywę, ale ten etap wymaga przede wszystkim pracy organicznej, a tym zajmują się moi współpracy - pan Palikot i pan Siwiec. Jeden działa w ramach swojej partii, drugi inicjuje ruch Europa Plus _ - odpowiedział Kwaśniewski.

Zapowiedział, że będzie taki moment, gdy inicjatywa przeniesie się na masowe spotkania, _ na ulicę _, gdzie zostanie zaprezentowany program Ruchu i wówczas będzie z nim (Kwaśniewskim) _ dużo więcej kontaktu niż do tej pory _.

Jeden z internautów spytał Kwaśniewskiego, jakiej metody użyje, by do Europy Plus zachęcić _ zabetonowany SLD _. B. prezydent odparł, że to pytanie z tezą, a sformułowanie _ zabetonowane SLD _ to rodzaj inwektywy, których stara się unikać. _ Chciałbym, by to, co robimy na rzecz Europy Plus, zainspirowało SLD do myślenia o nowoczesnym usytuowaniu tej partii na scenie politycznej, aby tworzyć wartość dodaną _ - powiedział polityk. Podkreślił, że Europa Plus nie dzieli lewicy, tylko daje nowe możliwości tym, którzy do tej pory byli poza polityką z różnych powodów.

Kwaśniewski zadeklarował także, że _ oferta dla SLD jest otwarta _; zapowiedział, że niebawem spotka się z przedstawicielami tej partii. _ Tu nie chodzi o inkorporację, o przejęcie czy zlikwidowanie tamtej partii, tylko o współpracę. Jeżeli będzie taka wola z ich strony, z mojej będzie na pewno _ - zapewnił.

Padło również pytanie o uczestnictwo w Europie Plus m.in. Włodzimierza Cimoszewicza, Marka Borowskiego, Kongresu Kobiet czy Andrzeja Celińskiego z Partią Demokratyczną.

_ Europa Plus jest na razie konglomeratem ludzi, którzy deklarują poparcie dla bardzo ogólnie sformułowanych założeń programowych, mówiąc w skrócie - popierają więcej Europy, więcej nowoczesnej Polski w Europie. Osoby i organizacje, które wymienione są w pytaniu będą zapewne chciały się opowiedzieć, jaki jest ich stosunek do naszych pomysłów i założeń. Będę prowadził te rozmowy, będę namawiał, aby ich autorytet, ich pozycja wspierała tę inicjatywę _ - zadeklarował Kwaśniewski.

Jego zdaniem to zupełnie zrozumiałe, że wymienione osoby obserwują, w którą stronę pójdzie projekt Europy Plus. Kwaśniewski podkreślił, że na razie do inicjatywy udało się pozyskać mniejsze partie lewicowe - m.in. SdPl i Unię Pracy.

Na pytanie _ kiedy dojdzie do pełnej integracji Ruchu Palikota i innych partii wspierających nową inicjatywę i zastąpienia ich przez _Polskę Plus?", Kwaśniewski odparł: _ Najpierw chcemy wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego jako Europa Plus, a potem zastanowimy się co dalej _. Dopytywany, czy na bazie Europy Plus będą budowane struktury ogólnopolskiej liberalnej partii socjaldemokratycznej, odparł że wierzy, iż w przyszłym roku Europa Plus odniesie sukces _ i nie ma zamiaru go zmarnować _.

Kwaśniewski odniósł się też do pytania, czy w deklaracji programowej _ Europy Plus _ znajdzie się kwestia instytucji małżeństw dla osób tej samej płci. _ Na razie skupiamy się na wyborach do Parlamentu Europejskiego, a w jego kompetencjach nie leży decydowanie o polskim prawie rodzinnym. Choć oczywiście w pełni wspieram stanowisko w sprawie związków partnerskich prezentowane w Sejmie przez Ruch Palikota i SLD _ - powiedział Kwaśniewski.

Padło również pytanie o wizję Palikota dotyczącą europejskiej polityki narkotykowej oraz czy można liczyć _ na dyrektywę unijną regulującą status marihuany i uniemożliwiającą państwom członkowskim karanie więzieniem za skręta _.

Kwaśniewski podkreślił, że jest za tym, by odejść od penalizacji posiadania małych ilości tego narkotyku na prywatny użytek. Według niego depenalizacja jest szczególnie uzasadniona w przypadku osób, które korzystają z marihuany ze względów medycznych.

Polityk ocenił, że dotychczasowa filozofia walki z uzależnieniami tego typu poniosła fiasko; zwrócił uwagę, że mimo prawa zabraniającego palenia marihuany, ludzie nadal sięgają po ten narkotyk. _ Jestem za tym, aby ludzie, którzy albo popełniają błąd, albo z innych powodów decydują się na korzystanie z tego typu używki nie byli konfrontowani z surowością państwa i prawa _ - powiedział. Jego zdaniem _ trzeba zmienić podejście _, bardziej skoncentrować się na działaniach edukacyjnych _ przy pełnej jednoznacznej świadomości, że jest to narkotyk i że za wszelką cenę należy dbać o to, by ludzie, zwłaszcza młodzi, uniknęli tego typu uzależnienia i zagrożenia _.

Kwaśniewski pytany był również o to, do jakiej frakcji w PE dołączy Europa Plus, jeśli wejdzie do europarlamentu. _ Gdyby dzisiaj planować wejście do istniejących grup politycznych, najbliżej nam do Socjalistów i Demokratów, ale wspomnę, że to też jest grupa, której poprzednio w Parlamencie nie było. Być może powstaną nowe konfiguracje, powstaną nowe inicjatywy, do których Europa Plus, jako szeroki centrolewicowy ruch, będzie lepiej pasować _ - odpowiedział.

Jeden z internautów spytał, kiedy Europa Plus unieważni konkordat. Kwaśniewski odparł, że wypowiadanie umów międzynarodowych jest prerogatywą rządu, a ten zmieni się prawdopodobnie po wyborach do Sejmu w 2015 roku. _ Uważam przy tym, m.in. ze względu na jego konstytucyjne umocowanie, że konkordat powinien być renegocjowany, a nie jednostronnie zerwany _ - dodał b. prezydent.

Kwaśniewski mówił także o stosunkach państwo-Kościół. Powiedział, że podczas swej prezydentury liczył na spontaniczne wypracowanie specyficznie polskiego modelu _ przyjaznego rozdziału _. _ Dziś widzę, że nadzieje te się nie sprawdziły - i skłaniam się ku modelowi francuskiemu, w którym rozdziałowi nie zawsze towarzyszyła przyjaźń, ale zawsze był on konsekwentny _ - zaznaczył.

Podkreślił, że autonomia Kościoła powinna opierać się na tych samych - kluczowych dla liberalnej demokracji - podstawach ustrojowych, co wszystkich innych dobrowolnych stowarzyszeń. _ Dotyczy to również kwestii finansowania i ochrony danych osobowych _ - dodał.

Kwaśniewski pytany był również o najważniejsze punkty programu wyborczego Europy Plus. Polityk wymienił m.in. stworzenie w Polsce warunków do szybkiego i bezpiecznego przyjęcia euro. _ Obejmuje to rewizję kryteriów z Maastricht, do czego zamierzamy dążyć w Parlamencie Europejskim, oraz zmianę Konstytucji, poprawę wskaźników makroekonomicznych i przygotowanie rozwiązań zapobiegających wzrostowi cen na poziomie krajowym _ - tłumaczył b. prezydent.

Jako kolejny punkt podał zmianę sposobu myślenia o integracji europejskiej; według niego zamiast skupiać się na _ wyciskaniu brukselki _ powinniśmy wziąć udział w definiowaniu, czego Unia potrzebuje i jak te potrzeby zrealizować.

Chodzi także - dodał - o taką zmianę Polski, by nasz kraj w pełni mógł wykorzystać szanse, które stworzy jej osiągnięcie tych dwóch wymienionych celów. Według niego oznacza to m.in. poprawę jakości szkolnictwa, budowę kapitału społecznego, zwiększenie nakładów na badania i rozwój, a w rezultacie - innowacyjności przedsiębiorstw.

Tagi: europa plus, kwasniewski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz