Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwaśniewski i Cox: Tymoszenko powinna być wolna we wrześniu

0
Podziel się:

Misja wysłanników Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą.

Kwaśniewski i Cox: Tymoszenko powinna być wolna we wrześniu
(ec.europa.eu)

Były prezydent RP wraz z irlandzkim politykiem są obserwatorami procesów sądowych przedstawicieli ukraińskiej opozycji. Domagają się rozwiązania problemu więzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko do 20 września - poinformował opiniotwórczy portal internetowy Lb.ua.

Według portalu Kwaśniewski i Cox, którzy pełnią swą misję z ramienia Parlamentu Europejskiego, wyznaczyli tę datę jako ostateczny termin podjęcia przez władze Ukrainy _ decyzji o uwolnieniu Tymoszenko _.

Lb.ua podaje te informacje powołując się na źródła zbliżone do uczestników zeszłotygodniowych rozmów wysłanników PE z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Rozmówcy portalu przekazali, że Kwaśniewski i Cox ocenili swe ostatnie spotkanie z Janukowyczem jako _ pozytywne i efektywne _.

Do 20 września Kwaśniewski i Cox mają przekazać Parlamentowi Europejskiemu wnioski ze swej misji, które następnie mają być uwzględnione w ocenie przygotowań Ukrainy po podpisania w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z UE.

_ Jeśli do 20 września nic się (w sprawie Tymoszenko) nie zmieni, wnioski Kwaśniewskiego i Coksa najprawdopodobniej nie będą pozytywne _ - twierdzi portal Lb.ua.

Misja Kwaśniewskiego i Coksa, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą. Wysłannicy PE nie komentują swych działań w prasie, milczy na ten temat także strona ukraińska.

Według obserwatorów obecnie prowadzone są rozmowy o wyjeździe cierpiącej na schorzenia kręgosłupa Tymoszenko na leczenie do Niemiec. Prezydent Janukowycz ma jednak domagać się od byłej premier obietnicy, że po wyjeździe za granicę nie będzie prowadziła ona działalności politycznej.

Tymoszenko znajduje się za kratkami od dwóch lat. Została aresztowana podczas swego procesu sądowego, w którym następnie skazano ją na siedem lat więzienia za nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, czyli w okresie, gdy stała na czele rządu Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski spotkał się z Tymoszenko Obaj politycy od ubiegłego roku obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji.
Kwaśniewski ma plan uwolnienia Tymoszenko? O tym, że taki wariant jest rozpatrywany świadczą ostatnie wypowiedzi przedstawicieli ukraińskich władz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)