Notowania

kuwejt
23.10.2012 11:20

Kuwejt zmienia prawo. Emir zakazuje zgromadzeń

Władze Kuwejtu zakazały zgromadzeń z udziałem ponad 20 osób, uprawniając jednocześnie policję do zapobiegania takim demonstracjom i ich rozpraszania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RajatKansal /CC-BY-3.0/Wikipedia)

Władze Kuwejtu zakazały zgromadzeń z udziałem ponad 20 osób, uprawniając jednocześnie policję do zapobiegania takim demonstracjom i ich rozpraszania.

Jest to kolejny przejaw nasilania się konfrontacji rządu z opozycją przed wyznaczonymi na 1 grudnia wyborami do parlamentu.

_ Obywatelom nie wolno organizować zgromadzeń ponad 20 osób na drogach lub w miejscach publicznych bez uzyskania zezwolenia od lokalnego gubernatora. Policja jest uprawniona do zapobiegania jakimkolwiek niedozwolonym zgromadzeniom oraz ich rozpraszania _ - głosi opublikowane w gazetach oświadczenie rządu.

Opozycja postanowiła zbojkotować wybory po tym, gdy dokonana przez emira Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha nowelizacja ordynacji wyborczej ograniczyła ewentualne szanse jej kandydatów. W niedzielę w śródmieściu Kuwejtu policja użyła gazu łzawiącego i granatów ogłuszających przeciwko tysiącom demonstrantów, protestujących przeciwko zmianom w ordynacji. Co najmniej 29 osób odniosło obrażenia, a ponad 15 zostało aresztowanych.

Jak zaznacza Reuters, naftowe bogactwo Kuwejtu i tamtejszy model państwa dobrobytu zapobiegły wstrząsom takim, jakie w ramach arabskiej wiosny dotknęły inne państwa regionu, ale rządząca rodzina Sabahów stanęła w obliczu bezprecedensowego wyzwania dla swego autorytetu.

Emir rozwiązał skonfliktowany z państwowym establishmentem parlament 7 października. By to już szósty taki akt 83-letniego władcy na przestrzeni ubiegłych siedmiu lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Drugie wybory w ciągu jednego roku Rząd Kuwejtu zmienił w imię jedności narodu ustawę wyborczą i wyznaczył na 1 grudnia przyspieszone wybory.
Wielotysięczne protesty. Chcą demokracji Kuwejtczykom marzy się system parlamentarny. Protestują przeciwko decyzji o rozwiązaniu parlamentu, w którym opozycja zdobyła większość.
Kraj w chaosie, a rząd podał się do dymisji Kraj jest pogrążony w kolejnym, głębokim kryzysie politycznym.
Tagi: kuwejt, wybory, emir, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz