Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuria zawiesiła księdza podejrzewanego o seks z gimnazjalistką

0
Podziel się:

Sprawę duchownego odsuniętego przez władze kościelne od wykonywania czynności kapłańskich bada także prokuratura.

Kuria zawiesiła księdza podejrzewanego o seks z gimnazjalistką
(JeffersonDavis/CC/Flickr)

Częstochowska kuria zakazała posługi księdzu podejrzewanemu o kontakt seksualny z uczennicą drugiej klasy miejscowego gimnazjum katolickiego. Działania w tej sprawie podjęły też prokuratura i kuratorium.

Komunikat o suspendowaniu księdza, podpisany przez kanclerza Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, opublikowano na stronie internetowej archidiecezji (suspensa oznacza zakaz wykonywania czynności kapłańskich, jak np. udzielanie rozgrzeszenia, a także używania stroju duchownego). Kuria prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i zapowiada, że jeśli podejrzenia potwierdzą się, akta sprawy zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej.

Zakaz wydano - jak głosi komunikat - w związku z podejrzeniem popełnienia przez księdza Piotra F. przestępstwa określonego w kanonie 1395 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dotyczy on wykroczenia przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu ("_ nie cudzołóż _"), _ w połączeniu z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu _ i przewiduje _ sprawiedliwą karę _, dopuszczając _ w razie potrzeby _ wydalenie ze stanu duchownego.

Jak podał częstochowski dodatek do _ Gazety Wyborczej _, sprawa dotyczy wydarzeń sprzed wakacji, nagłośnionych przez częstochowską radną SLD Ewelinę Balt podczas wczorajszej sesji rady miasta.

Według gazety radna pytała władze miasta o konsekwencje grożące nauczycielowi, który odbył stosunek z uczennicą drugiej klasy gimnazjum. Potem doprecyzowała, że chodzi o księdza, który uczy religii w gimnazjum prowadzonym nie przez miasto, a stowarzyszenie. Chciała wiedzieć m.in., czy miejscy urzędnicy znają sprawę i co z nią zrobili. Dziennikarzom wyjaśniała, że obawiała się, że sytuacja, o której usłyszała od rodziców uczniów tej szkoły, _ zostanie zamieciona pod dywan _.

Dziennikarze dowiedzieli się, że sprawa dotyczy gimnazjum katolickiego im. św. Józefa w Częstochowie. Do pełnego kontaktu seksualnego uczącego tam katechety z uczennicą miało dojść podczas zagranicznej wycieczki szkolnej w czerwcu. Po wycieczce ksiądz nie pojawił się w szkole; poprosił przełożonych o roczny urlop zdrowotny, który został mu udzielony.

Władze miasta deklarowały wczoraj, że nie znają sprawy; jedynie naczelnik wydziału oświaty mówił, że informacja dotarła do niego drogą nieformalną, podczas jego ubiegłotygodniowego urlopu. Od naczelnika miała dowiedzieć się o sprawie dyrektor gimnazjum. Potem informacje dotarły też do Kuratorium Oświaty w Katowicach, które poprosiło już szkołę o wyjaśnienia i zapowiedziało sprawdzenie opieki nad uczniami podczas czerwcowej wycieczki.

Medialne doniesienia z sesji rady miasta stały się podstawą wszczęcia przez Prokuraturę Rejonową Częstochowa-Południe postępowania sprawdzającego, które poprzedza formalne wszczęcie śledztwa.

- _ Chodzi o wyjaśnienie, czy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Uznaliśmy, że podniesione w mediach informacje są na tyle istotne, że należy je sprawdzić _ - powiedział rzecznik częstochowskich prokuratur prok. Tomasz Ozimek. Zaznaczył, że do śledczych nie dotarło żadne zawiadomienie o przestępstwie w tej sprawie.

Prokuratura prowadzi postępowanie pod kątem przestępstwa doprowadzenia do obcowania płciowego w wyniku nadużycia stosunku zależności, za co - w przypadku, gdy poszkodowana jest osoba małoletnia - może grozić kara do 5 lat więzienia. Prokurator zwrócił się już do przewodniczącego rady miasta, urzędników magistratu i dyrekcji szkoły o materiały dotyczące sprawy. Według wstępnej wiedzy śledczych, potencjalna poszkodowana w chwili zdarzenia miała już ukończone 15 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Skandal w Irlandii. Biskup tuszował pedofilię Dymisję uzasadniono poważnymi przyczynami, dla których biskup nie może właściwie pełnić swego urzędu.
"Pedofilia w Kościele była, jest i będzie" _ -Ponieważ w Polsce nie mieliśmy takich skandali jak w USA, Irlandii czy Niemczech, ciągle duża część polskiego społeczeństwa ma wrażenie, że to się dzieje przypadkowo, że nie miało miejsca albo jest sztucznie nagłaśniane _ - mówi jezuita.
Palikot apeluje o walkę z pedofilią w kościele Tą zapowiedzią przewodniczący kończy ostatnie spotkanie przed kongresem partii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)